Haberler

16 Ekim 2018

TİKA’dan Pakistan’da Kız Okuluna Kütüphane ve Oyun Parkı

Pakistan'da bulunan Garibabad Kız Okulu'na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kütüphane ve oyun parkı yapıldı.

Pakistan’da önemli projelere imza atan TİKA, 2 milyon nüfusu sahip Rawalpindi Bölgesinde bulunan Garipabad Kız Okulunda kütüphane ve oyun parkı kurdu.

1980 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan okulda öğrenci sayısının fazla oluşu ve mevcut binada kütüphane için ayrılan bir alan olmayışı nedeniyle kütüphanecilik faaliyetleri sürdürülemiyordu. Okulun, hemen yanında bulunan askeri tesis nedeniyle fiziki kapasitesinin büyütülemiyordu.

Bu durumu aşmak için TİKA, okul arazisi içine konteyner bir kütüphane ve ilkokul öğrencilerin kurarak, okulun fiziki kapasitesi geliştirildi. Proje kapsamında temin edilen mobilyalar, kütüphane rafları, klimalar ile öğrenciler için rahat bir şekilde okuma aktivelerini gerçekleştirebilecekleri ortam oluşturuldu.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada Okul Müdüresi Robina Saaed, TİKA tarafından verilen desteğin okulları için çok anlamlı olduğunu ifade ederek, öğrencilerin günlük ders programlarına 1 saat okuma saati koyarak kütüphaneden en üst düzeyde faydalanıldığını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Filistin’in Üretim Sektörünü Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarım arazisi ve yeşil alan bakımından Filistin’in en zengin bölgesinde bulunan Cenin şehrinde toplam 3.000 m²’lik bir alan üzerine 1.700 m2’ sini kapalı alanın oluşturduğu fidan üretim tesisi...