Haberler

17 Ekim 2018

TİKA, Filistin’in Üretim Sektörünü Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarım arazisi ve yeşil alan bakımından Filistin’in en zengin bölgesinde bulunan Cenin şehrinde toplam 3.000 m²’lik bir alan üzerine 1.700 m2’ sini kapalı alanın oluşturduğu fidan üretim tesisi kurdu.

Filistin’in tarımsal üretime elverişli arazileri ile bilinen Cenin bölgesinde, yürütülen ağaçlandırma ve tarımsal faaliyetlerde fidan ihtiyacının yeterince karşılanamadığı gerekçesi ile Filistin Tarım Bakanlığı Ormancılık Genel Müdürlüğü işbirliğinde Cenin Tarım İl Müdürlüğü bünyesindeki 3.000 m²’lik bir alan üzerine 1.500 m²’sini seraların oluşturduğu fidan üretim tesisinin kurulumu TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Filistin Devleti’nin ormancılık alanındaki çalışmaları ve tarımsal üretimi için gerekli altyapıyı oluşturarak bölge ve ulusal ekonominin desteklenmesinin amaçlandığı proje ile bölge halkının tarımsal üretim konusunda altyapı desteği alabileceği tam donanımlı fidanlık tesisi kuruldu. Cenin İl Tarım Müdürlüğünce yürütülecek üretim faaliyetleri sonucunda yerel yönetimler, çiftçiler, okullar ve kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütlerinin ağaçlandırma faaliyetlerinde ihtiyaç duyacağı fidanlara ücretsiz olarak erişimi sağlanacak.

Cenin Fidan Üretim Tesisinde, ilk ekim çalışmalarında 5 kişinin istihdamı sağlandı. Üretimin yoğunlaştığı ve çeşitlendiği dönemlerde ise sayının 15 ile 20 kişiye kadar ulaşabileceği planlanıyor. Tesis ile 500 m2’lik serada tek seferde yaklaşık 150.000 fidan tohumunun ekiminin yapılabileceği, 1.000 m2’lik seralarda ise filizlenen bu tohumların ekime hazır hale getirilebileceği bölümler bulunuyor. Tesiste görev yapacak uzmanların üretim çalışmalarını yürütmeleri için gerekli bölmeler ve işçilerin çalışmalarını olumsuz hava koşullarından etkilenmeksizin sürdürebilmesi için 200 m2’lik kapalı çalışma alanı oluşturuldu. Ayrıca, üretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere 200 m3’lük bir su deposu ve gerekli sulama sisteminin kurulumu yapıldı. Tesisin üretim faaliyetlerine başlayabilmesi amacıyla 50.000 tohum ile gerekli tüm üretim malzemeleri TİKA tarafından sağlandı.

TİKA’nın Filistin’de gerçekleştirdiği üretim ve istihdam odaklı projelerden biri olarak Filistin Devletine fidan üretimi alanında ihtiyaç duyduğu kapasiteyi sunacak söz konusu projeden başta ağaçlandırma alanında hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlar ücretsiz faydalanacak. Tarımsal üretime yönelik olarak yetiştirilecek fidanlar ile desteklenecek çiftçilerin aile ekonomisine ve dolaylı olarak Filistin ulusal ekonomisine önemli bir katkı sağlanacak.

Filistin’deki üretim faaliyetlerine olan destekleri ile modern üretim teknikleri konusunda Filistin özel sektörüne de model uygulamalar kazandıran TİKA’nın Filistin’deki birçok sektörde üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik çalışmaları devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA Moldova'da 24 Yılda 400'den Fazla Proje Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova'da sağlık, eğitim, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi ile tarım sektöründe son 24 yılda 400'den fazla proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Moldova'da 15 Haziran 1994'te faaliyetlerine başlayan TİKA Kişinev Program Koordinasyon...