Haberler

05 Ekim 2021

TİKA’dan Pakistan’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan’ın Hayber Paktunva Eyaleti’nin Lakki Marvat Bölgesi’nin en büyük hastanesi olan ve yaklaşık yarım milyon vatandaşa hizmet veren Lakki Marvat Bölge Hastanesi’ne 60 Kw’lık güneş enerjisi paneli kurdu.

Bölgenin en önemli sorunu olan elektrik kesintileri sebebiyle, özellikle yaz mevsiminde ciddi sıkıntılar yaşayan hastanenin verimli çalışabilmesini sağlamak amacıyla TİKA tarafından yenilenebilir enerji ile elektrik üretimini sağlayacak güneş enerji sistemi kuruldu.

110 yataklı ve 9 bölümünden oluşan hastanede cerrahi ve jinekoloji bölümleri başta olmak üzere çoğu departman elektrik ihtiyacı nedeniyle kullanılamıyordu. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sonunda, tüm bölümler aktif çalışabilir duruma getirilerek, hastane ayda ortalama 100 cerrahi operasyon gerçekleştirebilecek kapasiteye ulaştırıldı. Çevre dostu yöntem ile üretilen elektrik sayesinde hastane, daha az maliyetli elektriğe kavuşturuldu.

Hastanenin elektrik ihtiyacının yüzde 90’nından fazlasının karşılanmasının hedeflendiği proje, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 7. Amacı olan “Erişilebilir ve Temiz Enerji’ye ve 11. Amacı olan “İklim Eylemi”ne doğrudan katkı sağlayacak.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’daki Tarım Üreticilerine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Mersin işbirliğinde Karadağ’ın Rojaye, Petnitsa ve Plav Belediyelerinde “Örtü altı Sebze Yetiştiriciliği Eğitimi” gerçekleştirildi.   TİKA tarafından...