Haberler

17 Şubat 2016

TİKA’dan Pakistan’a Hayat Kurtarıcı Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) İslamabad bulunan Federal Hükümet Hastanesi’nin çocuk servisi yoğun bakım ünitesine iki adet yapay solunum cihazı temin etti.

TİKA Pakistan’daki faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Federal Hükümet Hastanesinin çocuk servisi yoğun bakım ünitesine iki adet yapay solunum cihazı temin edildi.  Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç, Federal Hükümet Hastanesi ve TİKA yetkilileri katıldı. 1966 yılında kurulan hastane bugün 500 yatak sayısına ulaşmış durumda ve çocuk servisinde 16 çocuk doktoru hizmet veriyor. İslamabad ve Rawalpindi sakinlerine hizmet veren Federal Hükümet Hastanesi yetkilileri, yapay solunum cihazlarının temini ile çocuk servisi yoğun bakım ünitesinin tam donanımlı hale geldiğini ve solunum desteğine ihtiyaç duyan kritik hastaları başka hastanelere sevk etmeden tedavi edebilir hale geldiklerini belirttiler.

İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç ise törende yaptığı açıklamada sağlık sektöründe TİKA’nın Pakistan’da  etkin olduğu sektörlerden biri olduğunu, anne ve çocuk sağlığı alanının desteklenmesinin sağlıklı nesillerin yetişmesi için gerekli olduğunu ifade etti.

Yoğun bakım ünitelerindeki yapay solunum cihazları çoğu zaman hayat kurtarıcı fonksiyon görebiliyor.  TİKA, gerçekleştirdiği projelerle Pakistan’a yönelik faaliyetlerine devam edecek. 

Sonraki Haber

Afganistan’ı Kalkındıracak Projeye Türkiye Damgası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliğinde Türkiye’nin kadastro alanındaki 100 yıllık tecrübesi dost ve kardeş ülke Afganistan’a aktarılacak. Beş yıllık bir işbirliğini hedefleyen bu çalışma kapsamında Türkiye’den...