Haberler

29 Aralık 2021

TİKA’dan Özbekistan Parlamento Araştırmaları Enstitüsüne Kapasite Artırım Desteği.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Özbekistan Âli Meclisi bünyesindeki Yasama Sorunları ve Parlamento Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde kullanılmak üzere yeni teknoloji bir video konferans salonunu da içeren fiziksel kapasite artırım desteği sağlandı.

Parlamento bünyesinde 2017 yılında kurulmuş olan Enstitü, parlamento çalışmalarını bilimsel bilgiler yönünden desteklemek, kanun tasarıları üzerine raporlar hazırlamak ve ulusal mevzuatların geliştirilmesi ile yabancı ülkelerin tecrübelerinden istifade ederek önerilerde bulunmak amacıyla kuruldu.

Gerçekleştirilen proje ile ülke genelindeki bütün valilikler ve yerel meclislerin mevzuat çalışmalarını eşgüdümle yürütülmesinin yanı sıra Enstitüden beklenen çalışmaların da yapılabilmesi için TİKA tarafından kapasite artırımı desteği sağlandı.

Projeden milletvekilleri, yasama organı üyeleri, yerel meclis üyeleri faydalanacak olup, yasama faaliyetinin geliştirilmesine yönelik güncel konular üzerine uluslararası kurum ve kuruluşlar ile çevrimiçi konferans, seminer ve eğitimlerin düzenlenmesi için olanak sağlandı. 

Projenin açılış toplantısında, Enstitü Müdürü Foziljan Atahanov, Özbekistan Cumhuriyeti Âli Meclisi Senatosu Yargı Sorunları ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkan Yardımcısı Şuhrat Çölliyev ve Özbekistan Cumhuriyeti Yasama Meclisi Uluslararası Kalkınma ve Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi Müdürü Dilarom Fayzievalar ile TİKA Koordinatörü Cemalettin Tüney katıldı.

Programda konuşan Atahanov, video konferans salonunun kurulması ile yeni Enstitü binasının teknik altyapısını güçlendirerek, çevrimiçi ulusal ve uluslararası konferans, eğitim, seminerlerin düzenlenmesi imkanına kavuştukları için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Nijer’de Şifa Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle BİSEG Gönüllüler Platformu işbirliğinde 30 kişiden oluşan gönüllü ekip ile 27. Nijer Sağlık Organizasyonu kapsamında Nijer'in Tesaoua şehrinde sağlık taraması, cerrahi operasyonlar, göz ameliyatları ve diş tedavileri gerçekleştirildi. Nijer’de ihtiyaç duyulan...