Haberler

07 Nisan 2022

TİKA’dan Özbekistan’da Tarım Eğitim Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Özbekistan Patates Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 30 uzmana teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Özbekistan’da kurulduğu günden bu yana üretim esaslı tarım projelerinin yanı sıra ormancılık, veterinerlik ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik projeleri de başarıyla hayata geçiren TİKA, tarıma ve kırsal kalkınmaya katkı sunmaya devam ediyor.

TİKA koordinasyonunda gerçekleştirilen "Özbekistan Patates Üretiminin Geliştirilmesi Projesi", Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Gıda Tedarik Araştırma ve Üretim Merkezi Sebze, Kavun ve Patates Araştırma Enstitüsü işbirliğinde, T.C. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlığında uygulanıyor.

Proje kapsamında 28 Mart-3 Nisan 2022 tarihlerinde Türkiye’den gelen uzmanlar tarafından Enstitüsü laboratuvar deneme alanları gezilerek, patates üretim alanlarında incelemeler yapıldı. Enstitü uzmanlarına yönelik doku kültürü tekniği ve patates ıslahı konularında teorik ve uygulamalı eğitimleri, Özbekistan Tarım Bakanı Cemşit Hocaev’da ziyarette etti.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları, TİKA Taşkent Koordinatörü Cemalettin Tüney, Enstitü Müdürü Rüstem Nızamov, eğitmenler ve uzmanların katıldığı törende dağıtıldı.

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA Somali’de Sağlık Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Somali General Davud Abdule Hersi Kışlası’na sağlık merkezi (revir) kurarak ilaç ve sağlık malzemesi desteğinde bulundu. Sağlık Merkezi’nin açılışı, TİKA yetkilileri ile Somali Türk...