Haberler

07 Nisan 2022

TİKA Somali’de Sağlık Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Somali General Davud Abdule Hersi Kışlası’na sağlık merkezi (revir) kurarak ilaç ve sağlık malzemesi desteğinde bulundu.

Sağlık Merkezi’nin açılışı, TİKA yetkilileri ile Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı ve yeni kurulan Somali General Davud Abdule Hersi Kışlası’nda görevli komutanların katılımı ile gerçekleştirildi.

Proje kapsamında TİKA tarafından kurulan sağlık merkezine cerrahi tedavi arabası, hasta paravanı, ecza dolapları, buzdolabı, UMKE tipi acil müdahale çantası, tekerlekli sandalye ve oksijen tüpü gibi çok sayıda sağlık malzemesi ile ilaç desteği sağlandı. Yürütülen proje ile kışlada görev yapan ve eğitim alan Somali askerlerinin karşılaştığı hastalık ve yaralanma gibi durumlarda önleyici ve koruyucu sağlık hizmetine katkı sunulması hedefleniyor.

Eylül 2017’de göreve başlayan ve inşasını TİKA’nın gerçekleştirdiği Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı (TÜRKSOM) tarafından, Türkiye-Somali arasındaki Askerî Eğitim ve İşbirliği Anlaşması kapsamında Harp Okulu ve Astsubay Okulu öğrencilerinin eğitimlerine devam ediliyor.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’daki işitme ve konuşma engelli sporculara malzeme desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya'nın başkenti Trablus'taki işitme ve konuşma engelli sporculara yazlık ve kışlık spor malzemeleri ve eğitim materyalleri desteğinde bulundu. Yardımların takdimi için İşitme ve Konuşma Engelliler Eğitim Merkezi’nde düzenlenen...