Haberler

20 Mayıs 2022

TİKA’dan Özbekistan’da Hayvancılığın Gelişmesine Destek

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Özbekistan Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesi’ne suni tohumlama hizmetlerini desteklemek için ekipman desteği sağlandı.

TİKA ve Özbekistan Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesi iş birliğinde geliştirilen proje kapsamında hayvanların kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması ile hayvan hastalıkları, hareketleri ve ıslahı konularında eğitim programları uygulandı. Yapılan ihtiyaç analizi neticesinde 2020-2021 yıllarında “Suni Tohumlama ve Soy kütüğü Mevzuatı Eğiticilerinin Eğitimi” programı uygulanarak Özbekistan’ın 5 bölgesinde 250’den fazla uzmana eğitimler verilmişti.

Özbekistan’da hayvancılığın önemli problemlerinden olan düşük verim sorunu nedeniyle büyükbaş hayvancılıkta ırkın devamlılığı, verim özelliklerinin artırılması ve ıslah çalışmalarının sağlıklı şekilde yürütülmesine ihtiyaç duyuluyor. Bu sorunlar Özbekistan Cumhurbaşkanlığı’nın 2021-2024 stratejik planında da vurgulanıyor. Planda özellikle, hayvancılığın yaygın olduğu ancak verim düşüklüğünün fazla olduğu Cizzah, Kaşkaderya, Buhara, Harezm ve Karakalpakistan bölgelerinde suni tohumlama uygulamalarının artırılması gerektiği ifade ediliyor.

TİKA tarafından uygulanan proje ile Özbekistan Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesi’nin teknik alt yapısının güçlendirilmesi, suni tohumlama uygulamalarında verimin artırılması için Karakalpakistan’da hizmet veren 150'den fazla uzmanın kullanımı için ekipman desteği sağlandı. Proje kapsamında tamamı Türkiye’den temin edilen 90 parça suni tohumlama çantası, difüzer tankı ve taşınabilir ultrason desteği sağlandı.

Projenin teslim töreninde konuşan Özbekistan Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesine bağlı Özçorvanasl Ajansı Başkan Yardımcısı Nagiza Amanbayeva, proje desteği için TİKA’ya teşekkür ederek modern ekipmanlar ile yapılacak suni tohumlama uygulamaları ile mevcut büyükbaşların ıslahının sağlanacağını ifade etti.

Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney ise, konunun ülke ihtiyacı göz önüne alınarak devletin en üst düzey yöneticilerinin de gündeminde olması yanı sıra, ekipmanların veterinerlik hizmetlerinin arttırılması ve damızlık çalışmalarının geliştirilmesine imkan sağlayacak olması bakımından önem arz ettiğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan, Peru'daki Çiçek Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, çiçek üreticilerini desteklemek ve ekonomik gelirlerini artırmak amacıyla Peru'da ikinci çiçek soğuk hava deposu kuruldu. TİKA Güney Amerika’da gerçekleştirdiği gelir getirici projelere bir yenisini ekledi. TİKA, tarafından...