Haberler

23 Mayıs 2022

TİKA’dan, Peru'daki Çiçek Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, çiçek üreticilerini desteklemek ve ekonomik gelirlerini artırmak amacıyla Peru'da ikinci çiçek soğuk hava deposu kuruldu.

TİKA Güney Amerika’da gerçekleştirdiği gelir getirici projelere bir yenisini ekledi. TİKA, tarafından bölgede ve ulusal düzeyde çiçekçilik sektörünü desteklemek ve güçlendirmek amacıyla Peru Tarımsal Kalkınma ve Sulama Bakanlığı (MIDAGRI) iş birliğinde Cajamarca bölgesinde çiçek soğuk hava deposu kuruldu.

Peru Hükümeti tarafından devlet programı olarak kabul edilen “2030 Çiçekçilik Sektörü Kalkınma Planı” kapsamında ülkede çiçek sektörünün geliştirilmesi için 5 farklı şehir önceliklendirildi. Bu şehirlerden birisi olan Junin’de 2021 yılında TİKA tarafından çiçek soğuk oda depolama tesisi kurulmuştu. Peru Hükümetinin bu kalkınma planına destek olunması ve Perulu üreticilerin sürdürülebilir gelir elde etmelerinin temin edilmesi amacıyla, yine kalkınma planı kapsamında öncelikli şehirlerden birisi olan Cajamarca şehrinde bir soğuk hava depolama tesisi daha kuruldu.

Tesisin açılış törenine katılan Peru Tarımsal Kalkınma ve Sulama Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rómulo Antúnez yaptığı konuşmada, desteğin çiçek sektörünün canlanmasına ve dolayısıyla çiçekçilik sektöründen geçimini sağlayan ailelere daha yüksek gelir elde edilmesine katkıda bulunacağını ifade etti. Bakan Yardımcısı Antúnez, İkinci Tarım Reformu çerçevesinde takip edilen Çiçekçilik Sektörü Kalkınma Planına verdiği değerli destek için TİKA’ya teşekkür etti.

Öte yandan Cajamarca ECOFLOR Derneği adına Müdür Zoila Huaman teşekkürlerini su sözlerle dile getirdi: “Cajamarca bölgesinde yaşayan biz çiçekçilere verdiği destek için TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ederiz. Ürettiğimiz çiçekleri saklama imkanımız bulunmadığından ciddi maddi zarar ile karşı karşıya kalıyorduk. Daha düşük miktarda üretim yapmak zorunda kalıyorduk.  Kurulan tesis ile birlikte daha fazla üretim yapma ve gelir elde etme imkanına sahip olacağız.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek'te “Bir Yumak Mutluluk Projesi”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Kadın İnteraktif Kırsal Merkezi Derneği üyesi 120 kadının Doğu Saraybosna-Romanya bölgesine özgü yerel motiflerle “Priglavak” adında el işi patik üretmesi için ihtiyaç duyduğu...