Haberler

22 Haziran 2016

TİKA’dan Orta Amerika Ormanlarının Korunmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla ‘Orman Zararlılarıyla Mücadele Projesi’ kapsamında 4 Honduras ve 2 Meksikalıdan oluşan üst düzey heyet Türkiye’yi ziyaret etti.

Heyet, TİKA ve Orman Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Ladin ormanlarında, ağaçların kurumasına sebep olan kabuk böcekleriyle mücadele konusunda kapasite artırım programına katılarak Artvin ve Trabzon ormanlarında yapılan biyolojik, mekanik ve biyoteknik çalışmaları yerinde inceledi.  

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Biyologlarından Yaşar Aksu, orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede Türkiye’nin sahip olduğu otuz beş yıllık deneyimi bahsi geçen ülkelerin orman mühendisleriyle paylaştı.

Heyet, Trabzon Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ziyaret ederek Türkiye’nin kırsal kalkınmaya vermiş olduğu destekler hakkında bilgi aldı.

İmkansızlıklardan dolayı orman zararlıları ile etkili mücadele edemedikleri için ülkelerindeki çam ormanlarının %26’sını kaybeden Honduraslı ve yapılan çalışmalardan çok faydalandıklarını belirten Meksikalı yetkililer, kendileri için büyük önem arz eden projeyi gerçekleştirdikleri için TİKA’ya ve Orman Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kazakistan’a Sağlık Desteği

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Kazakistan Eyaleti Urjar İlçesi Makanşı Bölgesel Hastanesi’ne cihaz ve ekipman desteği sağladı. TİKA, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in “Sağlıklı Kazakistan” programı çerçevesinde bünyesinde 8 poliklinik, 2...