Haberler

23 Haziran 2016

TİKA’dan Kazakistan’a Sağlık Desteği

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Kazakistan Eyaleti Urjar İlçesi Makanşı Bölgesel Hastanesi’ne cihaz ve ekipman desteği sağladı.

TİKA, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in “Sağlıklı Kazakistan” programı çerçevesinde bünyesinde 8 poliklinik, 2 sağlık ocağı, 6 revir, 1 köy hastanesi ve teşhis kliniği bulunan ve 16 farklı sınırda görev yapan askerlere, askeri karakollara, kömür ocağı çalışanları ile yaz aylarında tatile gelenlerle birlikte yaklaşık 500 bin kişiye hizmet veren hastaneye kanser vakalarının azaltılması, sunulan hizmet kalitesini yükseltilmesi, anne ve çocuk ölümlerini azaltılması için fibrogastroskopi cihazı, EKG cihazı, Santrifuj makinesi, elektronik steteskop,  doğum sedyesi, cerrahi ekipman ve malzeme desteğinde bulundu.

Gerçekleştirilen teslim töreninde konuşan hastane Başhekimi Nagima Jakiyanova TİKA’nın desteğinin çok önemli olduğunu, hastanede daha önce bulunmayan cihaz ve ekipmanların temin edildiğini, hastalıkların teşhis ve tedavisi için hastaları daha büyük illere göndermek zorunda kalınmayacağını ifade etti. Urjar ilçesi Vali Yardımcısı Jarkın Baysabırov ise dost ve kardeş olan Türkiye, Kazakistan’ın her bölgesinde ayrım yapmadan vermiş olduğu desteklerden ötürü teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

"Balkanlarda İslam: Miadı Dolmayan Umut"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 5 cilt halinde yayınlanan “Balkanlarda İslam: Miadı Dolmayan Umut” kitabının tanıtımı balkanlardan gelen din adamları, bilim insanları ve Türkiye’den Balkan uzmanlarını bir araya getirdi. Bilkent Otel’de düzenlenen,...