Haberler

19 Haziran 2018

TİKA’dan Nijerli Yetimlere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in başkenti Niamey’de 65 öğrenci kapasiteli yetimhanenin donanımı gerçekleştirildi.

TİKA, Nijer’de yetimlere destek oluyor. Nijer, dünyanın doğum oranı en yüksek ülkesi konumunda yer alıyor. Ülkede yetimler ve öksüzlerin varlığı her adımda görülebiliyor.

TİKA bu çerçevede Türk Hayrat Vakfı tarafından işletilecek olan yetimhanenin donanımını gerçekleştirdi. Nijer’in başkenti Niamey’in frankofoni mahallesinde bulunan 65 öğrenci kapasiteli yetimhanede ayrıca 15 öğrenci yatılı eğitim görebilecek. Yetimhanede dini eğitimler dışında özel hocalar ile yetimlerin okul derslerine yardımcı olunacak.  

Yetimhanede düzenlenen açılış programına T.C. Nijer Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, TİKA Niamey Program Koordinatörü İsmail B. Bıçaklı, Hayrat Vakfı Genel Müdürü Tuğbay Ataman ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Çalım’ın yanı sıra Nijer’deki üniversitelerin rektörleri ile Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri katıldı. Konuşmasında Nijer’deki faaliyetlerinden dolayı TİKA’yı tebrik eden Büyükelçi Özdemir, yetimhanenin Nijer’de önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtti. Büyükelçi Özdemir, ayrıca Nijer’de devlet nezdinde TİKA’nın, özelde ise birçok Türk sivil toplum örgütünün faaliyetlerde bulunduğuna dikkat çekerek, bunun da kardeş ülke Türkiye’nin Nijer’e verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Hayrat Vakfı Genel Müdürü Tuğbay Ataman ise konuşmasında, Vakfın Afrika’da Nijer’in dışında Burkina Faso, Fildişi Sahili, Nijerya ve Sudan’da faaliyet gösterdiğini belirterek Nijer’de yeni projelere imza atmak istediklerini belirtti.       

Sonraki Haber

Dost ve Kardeş Ülkelerin Polisine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü İşbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında 2018 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ve diğer ülkelerde toplam 196 emniyet mensubuna eğitim programı düzenledi.  ...