Haberler

16 Aralık 2021

TİKA’dan Nijer’de Balıkçılık Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Başkent Niamey’e 32 kilometre uzaklıktaki Kollo iline bağlı Ceberi ilçesinde faaliyet gösteren çiftçilere hem tilapia cinsi balık üretiminde hem de balıklardan boşalan suyla gübreleme faaliyetlerinde kullanabilecekleri 10 adet su havuzu, devridaim mekanizmaları ve 3000 tilapia cinsi balık temin edildi.

Projeyle, Nijer Hükümetinin başlattığı ve pilot uygulamalarla desteklediği, pirinç ve balık üreticiliğinin bir arada yapılmasını öngören “entegre üretim tesislerine” örnek olup, ileriki dönemlerde söz konusu tesislerin sayılarının artırılarak bölgede tarımsal/hayvansal üretime ve istihdama katkı sunulması ve gençlerin terör faaliyetlerinden uzak kalarak ülke üretimine katılmaları amaçlanıyor.

10 farklı pirinç tarlasına yerleştirilen su havuzları, tilapia cinsi balıklar, balıkların besin ihtiyacını karşılamak üzere temin edilen yemler ve diğer destekleyici ekipmanlar, Kollo Belediyesi Genel Sekreteri Hama Tahirou, Koure Kantonu Yönetici Temsilcisi Amadou Abdou, Kollo Kaymakamlığı Genel Sekreteri Béto Ousmane ve TİKA Niamey Ofis Asistanı Amadou Amadou’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen açılış töreniyle Seberili Pirinç Üreticileri Kooperatifine teslim edildi.

Pirinç Üreticileri Kooperatifi Amadou Bonkano açılış konuşmasında, proje sayesinde hem pirinç hem de balık üretimini bir arada yapabileceklerini, TİKA tarafından temin edilen ekipmanların kendileri için çok önemli bir katkı olduğunu söyledi.

Kollo Kaymakamlığı Genel Sekreteri Ousmane’de TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini ileterek TİKA’nın bölgedeki faaliyetlerinin devam etmesini arzuladıklarını belirtti.

Açılış konuşmasını gerçekleştirilen TİKA Niamey Ofis Assistanı Amadou Amadou, TİKA’nın 2013 yılından bu yana Nijer’de 100’den fazla proje gerçekleştirdiğini, bu projelerin sürdürülebilir ve doğrudan halkın yararına dokunan projeler olduğunu ve projeyle de balık ve pirinç üretiminin bir arada yapıldığı entegre üretim tesislerinin yaygınlaştırılarak Nijer’in tarımsal/hayvansal üretimine katma değer sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna'da Ulusal Devlet Ajansı ARMA'ya Kapasite Geliştirme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Ukrayna Ulusal Devlet Ajansı ARMA’ya “Yolsuzluk ve Diğer Suçlardan Elde Edilen Varlıkların Tespit Edilmesi, İzlenmesi ve Yönetimi” alanında yazılım ve donanım desteği sağlandı. Gerçekleştirilen proje ile ARMA tarafından...