Haberler

16 Aralık 2021

TİKA’dan Ukrayna'da Ulusal Devlet Ajansı ARMA'ya Kapasite Geliştirme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Ukrayna Ulusal Devlet Ajansı ARMA’ya “Yolsuzluk ve Diğer Suçlardan Elde Edilen Varlıkların Tespit Edilmesi, İzlenmesi ve Yönetimi” alanında yazılım ve donanım desteği sağlandı.

Gerçekleştirilen proje ile ARMA tarafından ülkedeki varlıkların tespiti ve izlenmesi alanındaki olanakların geliştirilerek yolsuzluk ve suçla mücadele konusunda kurumlar arası işbirliğini güçlendirecek bir bilişim laboratuvarı kurulması için çeşitli yazılım programları ile yüksek teknolojili özel bilgisayar ekipmanlarından oluşan donanım desteği sağlandı.

Proje teslim töreninde konuşan ARMA Başkanı Dmytro Zhoravovych, TİKA ve ARMA işbirliğinde kısa sürede son derece önemli bu projenin hayata geçirilmesi ve proje uygulama sürecindeki yapıcı yaklaşımı için TİKA’ya teşekkürlerini sundu. T.C. Kiev Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere, Türkiye ve Ukrayna arasında ticaret, yatırım, turizm alanları dâhil olmak üzere birçok konuda başarılı ilişkilere değinerek Türkiye’nin, stratejik partneri olan Ukrayna’nın reform uygulama konusunda gerçekleştirdiği faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti olarak desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

TİKA Koordinatörü Cüneyt Esmer’de, ARMA’nın kurumsal altyapı sistemini güçlendirmeye yönelik olan ve Ukrayna için çok stratejik olan bu projeye dahil olma memnuniyetini dile getirerek kuruma yolsuzluk ve siber suçlarla mücadele programlarında başarılar diledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afrika’nın Güneyindeki Lesotho’da Beş Lisede Eğitim Serası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lesotho’daki beş lisede sulama sistemleri ve gerekli teçhizat ve sarf malzemeleri ile birlikte eğitim seraları tesis etti. Leribe ve Teyateyaneng bölgelerinde yer alan Leribe, Boitelo, Ntloana Tsoana, Tsikoane...