Haberler

07 Şubat 2022

TİKA’dan Namibya’da Temiz Suya Erişme Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Namibya’nın kuzeyinde bulunan ve ülkenin en az gelişmiş bölgelerinden olan Ohangwena Bölgesi’neki Onaimwandi ve Okanghwiyona köylerinin temiz ve sürdürülebilir suya erişimi sağlandı.

Nüfus bakımından Namibya’nın en fazla yoğunluğa sahip ikinci bölgesi olan Ohangwena Bölgesi’nin en önemli sorunlarından birisi temiz suya erişim. Bölge halkı tarım, hayvancılık ve günlük tüketimleri için açık kuyularda birikmiş olan kirli suyu kullanmakta, bu durumda bölgede ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi çeşitli hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır. Bölge halkı en yakın temiz su kaynağına ulaşmak içinse günde en az 10 km yürümek zorunda kalıyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile bölge halkının hem günlük tüketimde hem de tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerde kullanması için temiz suya erişimi sağlandı. Proje kapsamında Ohnagwena Bölgesi’nde faal durumda olan iki su kuyusunun nüfusun yoğun olduğu bölgelere ulaştırılması için yeraltına yaklaşık 8.5 km uzunluğunda su borusu döşendi. Ayrıca, temiz suyun muhafazası için de bölge halkına su tankları temin edildi.

Projenin açılışı töreninde konuşan Ohangwena Valisi Walde Ndevashiya, Ohangwena Bölgesi’nde suya erişimde yaşanan sorunlar nedeniyle kalkınmanın da istenilen hızda sağlanamadığını belirtip bu konuda desteklerinden dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

 

Sonraki Haber

TİKA İşbirliğinde Bulgaristan ve Romanyalı Gençlere Medya Alanında Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), TRT ve GZT işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Bulgaristan ve Romanya’dan gelen eğiticilere ve öğrencilere yönelik “Gençler için Gazetecilik ve İnternet Radyoculuğu - Podcast Eğitimleri” verildi. 29 Ocak- 5...