Haberler

08 Şubat 2022

TİKA İşbirliğinde Bulgaristan ve Romanyalı Gençlere Medya Alanında Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), TRT ve GZT işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Bulgaristan ve Romanya’dan gelen eğiticilere ve öğrencilere yönelik “Gençler için Gazetecilik ve İnternet Radyoculuğu – Podcast Eğitimleri” verildi.

29 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen eğitim programına, Bulgaristan’da Türkçe eğitim veren Mestanlı, Şumnu ve Rusçuk İmam Hatip Liseleri ve Sofya İslam Enstitüsü ile Romanya Mustafa Kemal Atatürk Ulusal Kolejinden gençler ve eğiticilerden oluşan 34 kişilik bir heyet katıldı.

Proje kapsamında katılımcılar, TRT tarafından verilen Gençler için Gazetecilik ve İnternet Radyoculuğu-Podcast eğitimlerine katıldı. Teorik eğitimin yanı sıra yapılan atölye çalışmaları ile kendi kayıtlarını alıp video ve podcast olarak içerik üretmeyi öğrenen katılımcıların çalışmaları jüri tarafından değerlendirildi. İstanbul’un tarihi mahallelerinde çekim yapan gençler hazırladıkları videolar ile teknik yeterliliklerini artırmanın yanı sıra kendi ülkelerinde de Türkiye’yi tanıtmaya devam edecek.

Eğitim kapsamında ayrıca GZT işbirliği ile Sosyal Medya ve Dijital Habercilik eğitimi alan katılımcılara GZT ekibi tarafından sosyal medyada etkin içerik üretimi, dijital habercilik alanında kapsamlı bir eğitim verildi. Atölye çalışmaları ile hikaye anlatımını öğrenen gençler, eğitim kapsamında “Bu Hafta Güzel Şeyler Oldu” programına da konuk oldu. Kamera karşısına çıkan gençler, proje kapsamında sıra dışı bir deneyim edindiklerini ifade etti.

Medya sektörüne yön veren yeni yaklaşım ve metotlara hakim olan katılımcıların ülkelerine döndükten sonra da dijital medya platformları üzerinden içerik üretimine devam etmesi bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan El Salvador'a Ziyaret

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretin ardından iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını ve proje olanaklarını değerlendirmek üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından El Salvador’a ziyaret gerçekleştirildi. 20 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız...