Haberler

23 Kasım 2023

TİKA’dan Moldova’nın Sınır Güvenliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan “Ştefan cel Mare” Polis Akademisi’ne teknik ve adli ekipman desteği sağladı.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Türkiye ile güvenlik işbirliği içerisinde olan ülkelerin emniyet teşkilatları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, özellikle polis eğitim kurumları arasında eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanması amacıyla “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” yürütülüyor.

Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı bünyesinde 30 yılı aşkın süredir hizmet veren "Ştefan cel Mare" Polis Akademisinin talebi üzerine, Ukrayna'dan gelen mültecilerin ülkeye girişi sırasında oluşan sorunların önlenmesi ve göç sürecinin yönetilmesi amacıyla Akademi bünyesinde yer alan eğitmenlerin ve personelin gerekli eğitimlerinde kullanılmak üzere içerisinde 3’er adet iki tip “Adli Tıp Kiti”, 3 adet “Parmak İzi Toplama Kiti”, 15 adet “Para Orijinallik Kontrol Cihazı” ve sarf malzemeleri, TİKA tarafından Akademiye teslim edildi. Proje sayesinde verilecek eğitimler ve uygulamalar ile ülkenin hem teknik altyapısı güçlendirilmesi hem de eğitim kapasitesinin arttırılması hedefleniyor.

“Ştefan cel Mare” Polis Akademisi merkez binasında gerçekleştirilen projenin teslim törenine; T.C. Kişinev Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel, Polis Akademisi Rektörü Dinu Ostavciuc, TİKA Kişinev Koordinatörü Tarık Mete, T.C. Büyükelçiliği İçişleri ve Eğitim Müşavirleri ile davetliler katıldı.

T.C. Kişinev Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Moldova arasında iyi ilişkilerin uzun yıllardır süregeldiğini belirterek, ilişkileri daha ileri taşımak istediklerini vurguladı. Teslim edilen ekipmanların akademi bünyesinde yetişecek personelin eğitiminde önemli bir yer tutacağının altını çizen Sertel, Türkiye Cumhuriyeti olarak eğitim alanında birçok proje ve faaliyet gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

“Ştefan cel Mare” Polis Akademisi Rektörü Dinu Ostavciuc ise TİKA’ya teslim edilen ekipmanlar için teşekkürlerini ileterek, gerçekleşen proje ile akademi bünyesinde eğitim alan personelin ve öğrencilerin sağlanan ekipmanlar ile eğitim alacaklarını ifade etti.

TİKA Kişinev Koordinatörü Tarık Mete de TİKA olarak uzun yıllardır Moldova Cumhuriyeti’nde bulunduklarını, birçok alanda proje ve faaliyetler gerçekleştirdiklerini ancak güvenlik ve eğitim alanlarını bir araya getiren projelere ayrı önem verdiklerini söyledi. Akademi ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri projenin önemine vurgu yapan Mete, ilerleyen dönemde de ortaklaşa proje ve faaliyetler gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uganda’da Bambudan Malzeme Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ugandan’nın Wakiso Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kustawi Africa Organizasyonuna bambudan ürünler yapabilecekleri bir üretim merkezi kurdu. 15 yıla yakındır kadınlara ve gençlere istihdam konusunda yardımda bulunan ve belli başlı...