Haberler

23 Kasım 2023

TİKA’dan Uganda’da Bambudan Malzeme Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ugandan’nın Wakiso Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kustawi Africa Organizasyonuna bambudan ürünler yapabilecekleri bir üretim merkezi kurdu.

15 yıla yakındır kadınlara ve gençlere istihdam konusunda yardımda bulunan ve belli başlı alanlarda bu kişileri yetiştiren Kustawi Africa Organizasyonu, halihazırda terzilik, sabun üretimi, briket üretimi ve önmuhasebe alanlarında eğitimler veriyor.

Yeni bir arayış içine girmiş olan organizasyon, iklim müsait olmasına rağmen ülkede yeni yeni yetiştirilmeye başlanan bambu bitkisinden binlerce ürün üretilebileceğini fark etmiş ve ülkede farkındalık yaratmak amacıyla T.C. Kampala Büyükelçiliği aracılığıyla TİKA’ya başvuruda bulundu.

2024 yılının ilk altı ayı boyunca eğitim ve AR-GE üzerine yoğunlaşmayı planlayan organizasyon, akabinde tecrübe sahibi olacak kişilerle hem üretime geçmeyi hem de her altı aylık periyotlarda en az 30 kadın ve gence eğitim vermeyi planlıyor. Kustawi Africa yetkilileri gerçekleştirilen devir teslim töreninde “Organizasyonumuzun yeniçağı başlıyor” başlığı ile projenin önemini vurguladı.

Açılış törenine organizasyon Kustawi Africa yetkilileri, yerel yönetimden temsilciler, Orman Genel Müdürlüğünden yetkililer, organizsyon çatısı altında eğitimlerine devam eden kadınlar ve gençlerin yanı sıra Uganda’da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

Bambudan yapılacak malzemeleri ülkeye tanıtma konusunda oldukça hevesli olan Kustawi Africa Organizasyonuna, günlük 100 kiloya kadar işlenmeye hazır bambu maddesi üretme kapasiteli iki makine seti de teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Düzenlenen “Siber Suçlarla Mücadele Eğitim Programı” Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Adalet Akademisi ile Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği iş birliğinde düzenlenen “Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP)” kapsamında farklı ülke hakim ve savcılarına yönelik düzenlenen “Siber Suçlarla mücadele...