Haberler

09 Eylül 2016

TİKA’dan Moğolistan’da Selzedelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın batısındaki Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardım eli uzattı.

Sel felaketinden etkilenen bölgelere giderek ihtiyaç sahiplerinin tespitini yapan TİKA tarafından Moğolistan Olağanüstü Durumlar Genel Müdürlüğü Bayan-Ölgiy Şubesi işbirliğinde yardım paketleri dağıtıldı. Yatak, yorgan, yastık, battaniye, nevresim takımı gibi yaşamsal malzemelerden oluşan yardım paketleri, sel afeti sonucu evsiz kalanlar için devlet tarafından kurulan yeni mahallede yaşayan ve evleri hasar gören 200 aileye dağıtıldı. Ayrıca, sel afetinin yaşandığı bölgede arazi kirliliği ve mevcut kuyuların çamurla dolması nedeniyle içme suyu sıkıntısı yaşayan bölge halkına TİKA tarafından içme suyu kuyusu açıldı.

Yardımın ulaştığı selzedeler, yaşanan sel felaketi sonrası 1000’lerce km uzaktan kendilerine uzanan yardım eden Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Yardım paketleri Moğolistan Olağanüstü Durumlar Genel Müdürlüğü Ölgiy Şubesi, Bayan-Ölgiy Valiliği Acil Durum Komisyonu yetkilileri ve TİKA personeli ile birlikte selden dolayı evi ve eşyalarını kaybedenlere ulaştırıldı.

TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Türk halkının ve TİKA’nın Moğolistan’ın yanında olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

Gelişen Sekiz Ülke Teknoloji İşbirliği Görev Gücü Toplantısı’na TİKA’dan Destek

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'ın üyesi olduğu D-8 (Gelişen Sekiz Ülke) Teknoloji İşbirliği Görev Gücü 4. Toplantısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Ankara'da yapıldı. D-8 ülkelerinin sorunlarına teknolojik...