Haberler

10 Haziran 2022

TİKA’dan Mindanao Adası’ndaki Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Filipinler’in güneyinde bulunan Mindanao Adası’ndaki tarım kooperatiflerine, tarımsal araç gereç ve sebze tohumu hibe edildi.

2019 yılında Bangsamoro kurucu yasasının kabulü ile birlikte özerlik ilan eden Moro Müslümanları, bölgede barışın tesis edilebilmesi adına eski savaşçıların çeşitli sektörlerde istihdamı için projeler geliştiriyor. Yapılan çalışmaların koordinasyonundan sorumlu olan Tarım ve Toprak Reformu Bakanlığı, eski savaşçıların silahsızlandırılarak toprak sahibi olmalarını ve tarımsal üretime geçmelerini hedefliyor.

Tarımsal araç gereç ve tohum desteği sağlandı

Filipinler’in güneyinde bulunan Mindanao Adası’ndaki 5 farklı tarım kooperatifine destekte bulunan TİKA, çok sayıda tarımsal araç gereç ve sebze tohumu hibe etti. Manila Program Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen teslim töreninde konuşan Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) Tarım ve Toprak Reformu Bakanı Muhammed Yakob, “TİKA sayesinde yüzlerce çiftçi tarımsal faaliyetlerine başlayabilmek için gerekli araç gerece kavuşmuş oldu.” dedi.

Yakob, Türkiye’nin bölgedeki barış sürecine yönelik çabalarından dolayı Türkiye devletine ve vatandaşlarına şükranlarını iletti.

Sonraki Haber

TİKA Lübnan’daki Teknik Okula Bilişim Laboratuvarları Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’daki Deir Amar Teknik Enstitüsüne iki bilişim laboratuvarı kuruldu. Lübnan’ın Minye şehrinde bulunan ve en büyük devlet teknik okullu olarak bilinen Deir Amar Teknik Enstitüsüne, Robotik ve...