Haberler

10 Haziran 2022

TİKA Lübnan’daki Teknik Okula Bilişim Laboratuvarları Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’daki Deir Amar Teknik Enstitüsüne iki bilişim laboratuvarı kuruldu.

Lübnan’ın Minye şehrinde bulunan ve en büyük devlet teknik okullu olarak bilinen Deir Amar Teknik Enstitüsüne, Robotik ve Otomatizasyon Bölümü öğrencilerinin faydalanması amacıyla bilişim laboratuvarları kuruldu.

Bilişim laboratuvarlarının açılış törenine T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, okul yöneticileri ve kentin idari yetkilileri katıldı.

Açılışta konuşan Büyükelçi Ulusoy, Türkiye’nin Lübnan’ın yanında olmaya devam ettiğini belirterek TİKA’nın Lübnan’da başta eğitim sektörü olmak üzere birçok sektörde 2010 yılından beri 170’den fazla projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Enstitü Müdürü Hüsam Eid ise TİKA tarafından kurulan bilişim laboratuvarları ile öğrencilerin bilgiye erişimlerinin kolaylaşacağını ifade etti.

Bin 300 öğrenci kapasiteli enstitüde özellikle elektrik ve mekanik alanlarında endüstriyel uzmanlık eğitimleri veriliyor. Enstitünün kapasitesinin artırılması, eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve daha nitelikli öğrenci yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla TİKA tarafından altyapı desteği sağlandı.

Özellikle robotik ve otomatizasyon bölümüne yönelik olarak TİKA’nın destekleriyle kurulan bilişim laboratuvarları öğrencilerin modern standartlarda eğitim almasına imkan sağlayacak. Ayrıca enstitüye PLC kontrol sistemi, bilgisayar, masa, sandalye, yazı tahtası, ağ sistemi, klima ve projeksiyon sistemi desteği de verildi.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistan’da Kuluçka Merkezi ile Dijitalizasyon Merkezi kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Quaid-i Azam Üniversitesi bünyesinde Kuluçka Merkezi ile Kütüphane Dijitalizasyon Merkezi kuruldu. Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon kapasitesinin Pakistan’a aktarılması amacıyla ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan başkent İslamabad’taki...