Haberler

14 Nisan 2022

TİKA’dan Meksika’da Müslüman Maya Kabilesine Ramazan Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’nın en fakir eyaletlerinden biri olan Chiapas Eyaleti San Cristóbal de las Casas şehrinde ve şehri çevreleyen dağlarda yaşayan Maya kabilesi Tzotzillere Ramazan kolisi desteğinde bulundu.

Program kapsamında Maya halklarından olan Maya Tzotzil Müslümanlarına yönelik gıda kolisi dağıtımı San Cristóbal de las Casas şehrinde yapıldı. Programa katılan topluluk liderleri TİKA ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletip Müslüman halkın büyük memnuniyet duyduğunu, Türkiye’den birinin binlerce kilometre uzaktan gelip bu dokunuşu yapmasının çok anlamlı olduğunu, yerel halkın Türkiye’yle ilişkilerini artırmaya çok istekli olduğunu ifade ettiler.

Programın devamında, San Cristóbal de las Casas şehrini çevreleyen dağlarda hayatlarını sürdüren Tzotzil kabileleri Jechtoch ve Zinacantan halklarına gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi.

Program kapsamında toplam 90 aileye gıda paketi ve 35 aileye çocuklar için Ramazan paketi desteğinde bulunuldu. TİKA, Meksika’da Ramazan ayı boyunca toplamda 200 aileye gıda desteğinde ve 100 çocuğa kırtasiye malzemelerinden oluşan çocuklar için Ramazan paketi desteğinde bulundu.

TİKA, 2022 yılı Ramazan ayı içerisinde Guatemala ve Kosta Rika’da gıda kolisi yardımları ve Küba’da ise Havana’da yaşayan Müslüman azınlığa ve yoksul hanelere yönelik bir iftar yemeği düzenleyecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Brunei’de Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2022 yılında pek çok ülkede gerçekleştirilen Ramazan programları kapsamında Brunei’de ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi. T.C. Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği ve Brunei Kültür, Gençlik ve...