Haberler

22 Mart 2016

TİKA’dan Macaristan’da Aile ve Çocuk Terapi Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Macaristan'ın Kecskemet şehrindeki Aile Destek ve Çocuk Terapi Merkezine destekte bulundu.

TİKA tarafından Macaristan’ın Kecskemet şehrinde bulunan Aile Destek ve Çocuk Terapi Merkezi’nin sosyal etkinlik merkezi ve mutfağı onarıldı, ayrıca merkeze arazi aracı temin edildi. Temin edilen arazi aracı ile Kecskemet ve çevresinde bulunan 16 kasabanın en ücra köşelerindeki yoksul ve problemli ailelerin çocukları bu merkeze getirilecek. Merkezde çocuklar TİKA tarafından temin edilen bilgisayarlardan faydalanabilecek. Yenilenen merkezde çocuklar psikolojik desteğin yanı sıra oyunlar ve dersler ile kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecek. Merkezde sosyal çalışmacılar, psikolog ve gönüllü anneler görev alıyor.

TİKA tarafından Kecskemet Belediyesi Sağlık ve Sosyal Kurumları Aile Destek ve Çocuk Terapi Merkezini yenilendi ve teknik ekipman desteği verildi. Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, merkezde düzenlenen törende, TİKA'nın yaptığı yardımın önemine değindi.

Macarları kardeşleri olarak gördüklerini belirten Fakılı, "TİKA'nın bugün burada yaptığı yardım, kardeşin kardeşe hediyesi olarak görülmelidir.'' şeklinde konuştu.

Macarların Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün arttığına işaret eden Fakılı, ''2 yıl önce yaklaşık 90 bin Macar Türkiye'yi ziyaret ediyordu. Bu rakam geçen yıl 140 bine ulaştı.'' dedi.

Kecskemet Belediye Başkanı Pataki Klaudia Szemereyne, şehirlerine bugüne kadar en büyük bağışın TİKA tarafından yapıldığını ifade etti.

Bunun şehir halkının Türkiye'ye ilgisini artıracağını dile getiren Szemereyne, ''Şehrimizin en eski kardeş şehri Tekirdağ. Tekirdağ ile çok iyi ilişkilere sahibiz. Türk ve Macar dostluğu çok eskilere dayanıyor. TİKA'nın yaptığı yardımların anlamı büyük. Yardımlardan burada yaşayan ihtiyaç sahibi çocuklar faydalanacak. Zaten iyi olan Türk-Macar ikili ilişkileri de daha güçlenecek.'' diye konuştu.

TİKA'nın Budapeşte Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan ise Macaristan genelinde önemli projeler gerçekleştirdiklerini kaydederek, ''TİKA olarak Macaristan'da sosyal politika alanında ilk kez böyle bir projeyi hayata geçirdik. Bu projeyi Kecskemet Belediyesi ile gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyduk.'' dedi.

Sonraki Haber

İlk Kez Yapılacak Dünya İnsani Zirvesi Türkiye’de

Türkiye, tarihte ilk kez düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi'ne 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yapacak. İnsan odaklı diplomasisiyle, komşusu açken tok yatmayı zül gören bir kültürün temsilcisi olarak Türkiye, bir yandan küresel düzeyde nerede...