Haberler

22 Mart 2016

İlk Kez Yapılacak Dünya İnsani Zirvesi Türkiye’de

Türkiye, tarihte ilk kez düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi'ne 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yapacak.

İnsan odaklı diplomasisiyle, komşusu açken tok yatmayı zül gören bir kültürün temsilcisi olarak Türkiye, bir yandan küresel düzeyde nerede ihtiyaç sahibi varsa yardım elini uzatırken, diğer yandan da, 3 milyonu aşkın sığınmacıya kapılarını açmış, aşını, hayatını paylaşıyor. BM verilerine göre günümüzde dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumunda olan Türkiye çağlar boyunca kendi ülkelerindeki mezalimden kaçan milyonlarca insana kucak açtı. Ayrıca, Türkiye resmi insani yardımının milli gelire oranı dikkate alındığında ise dünyanın “en cömert” donör ülkesi oldu.

Dünya İnsani Zirvesi'ne evsahibi olarak Türkiye’nin seçilmesi uluslararası toplumun takdirinin bir nişanesi olarak görülüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile birlikte ev sahipliği yapılacak zirve, Dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle biraraya getirecek, insani sistemde etkin rol oynayan sivil toplum, özel sektör ve diğer kesimlerin temsilcileriyle, sistemin geleceğine ilişkin acil sorulara yanıt arayacak. Türkiye, bu alandaki tecrübelerini ve dünyaya örnek teşkil eden uygulamalarını bu vesileyle insani toplumla paylaşacak.

2016 Dünya İnsani Zirvesi; daha önce gerçekleşen, 1993 Dünya İnsan Hakları Konferansı gibi önemli küresel toplantılar düzeyinde, uluslararası toplumun ortak kaygıları ve hedefleri için tarihsel öneme sahip bir adım oluşturacak.

Türkiye'nin, BM ve bu konuda ilgi duyan hükümetler ile danışma ve işbirliği içinde gerçekleştireceği zirve, ayrıca medya, sivil toplum, akademik kuruluşlar ve özel sektör dahil insani alanda rol oynayan aktörlerin katılımıyla düzenlenecek.

Dünya İnsani Zirvesi’nin İstanbul’da yapılmasının uygun bulunması, ülkemizin uluslararası alanda yükselen konumunu gösteren bir örnek durumunda.

Dünya İnsani Zirvesi ile ilgili gelişmeler ve tüm detaylar http://www.dizturkiye.org/tr resmi internet adresinden öğrenilebilir.

Sonraki Haber

Bangladeş’te Shishu Akademisi’ne Müzik Enstrümanları Desteği

  Bangladeş Kadın ve Çocuk İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve ülke genelinde 300.000’den fazla çocuk için resim, dans, şiir, okuma ve müzik alanlarında eğitim programları düzenleyen Shishu Akademisi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı...