Haberler

22 Mart 2016

Bangladeş’te Shishu Akademisi’ne Müzik Enstrümanları Desteği

 

Bangladeş Kadın ve Çocuk İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve ülke genelinde 300.000’den fazla çocuk için resim, dans, şiir, okuma ve müzik alanlarında eğitim programları düzenleyen Shishu Akademisi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından müzik enstrümanları desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği bölgelerde eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Bangladeş’te Bangladeş Kadın ve Çocuk İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve ülke genelinde 300.000’den fazla çocuk için resim, dans, şiir, okuma ve müzik alanlarında eğitim programları düzenleyen Shishu Akademisi’ne TİKA tarafından müzik estrümanları desteğinde bulunuldu.

1980 yılda 3.000 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan Bangladeş Çocuk Akademisi;  bugün 6’sı büyük şehirde, 58’i ülke genelinde çeşitli ilçe ve köylerde olmak üzere toplam 64 şubeleri vasıtasıyla 300.000’den fazla öğrenciye eğitim hizmeti veriyor. Bangladeş Çocuk Akademisi kurduğu okullarda, genel müfredatın yanı sıra, çocukların sanatsal becerilerinin öne çıkarılmasına yönelik eğitim programları düzenliyor.  Bu sayede farklı dallarda gelecek vaat eden çocuklara, ilgi ve becerilerini geliştirecek nitelikte eğitim veriliyor.

Akademi faaliyetleri kapsamında kullanılan müzik aletlerinin eski ve sayıca yetersiz olması nedeniyle TİKA desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, Çocuk Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren okulların her birinde kullanılmak üzere müzik enstrümanları temin edildi.

Düzenlenen teslim töreninde, TİKA’nın Bangladeş’e eğitim alanında verdiği destek için teşekkür eden Bangladeş Çocuk Akademisi Kurucu Müdürü Selina Hossain, yeni müzik enstrümanlarının çocukların eğitimine önemli katkı sağlayacağını belirterek TİKA’ya destekleri için teşekkürlerini iletti. Tören, akademide eğitim gören çocukların dans gösterilerini sergilemesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

Dünya Su Gününde Pakistan’da Engellilere Su Hijyeni Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 68 milyon insanın uygun sanitasyon imkanına sahip olmadığı Pakistan’da, Pakistan Su Forumu adlı sivil toplum örgütü işbirliğinde 25 ilkokulda gündelik hijyen konusunda bilinçlendirme seminerleri düzenledi. Birleşmiş Milletler (BM)...