Haberler

10 Haziran 2022

TİKA’dan Lübnan’da Kız Yetimhanesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan’ın Trablusşam şehrinde bulunan kızlar yetimhanesine spor ve etkinlik salonu kurdu.

Yaklaşık 100 yıl önce kurulan Kadın İslam Yetimhanesi Derneği tarafından işletilen yetimhane 1955’den beri faaliyet gösteriyor. 3-14 yaşları arası yaklaşık 150 kız çocuğuna ev sahipliği yapan yetimhanenin 125 öğrencili bir ilköğretim okulu da bulunuyor.

TİKA, yetimhanede atıl durumda bulunan spor salonun gerekli tadilat çalışmalarını tamamladıktan sonra spor ve eğitim malzemelerinden oluşan donanım desteğinde bulundu.

Proje kapsamında spor aletleri ve ekipmanları ile donatılan salon, çeşitli sporların yapabileceği, oyunların oynayabileceği ve çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak çok amaçlı bir salona dönüştürüldü.

Spor salonunun açılışı törenine, T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın ve yetimhane yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Yetimhane Müdiresi Hasiba Alameddin, Lübnan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında Türkiye ile birçok ortak tarihi ve kültürel değere sahip olan Trablusşam’da bulunan merkezlerine sağlanan desteğin çok anlamlı olduğunu söyledi. Alameddin, projenin çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimine önemli katkı sağlayacağını dile getirerek Türkiye’ye şükranlarını sundu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan “Trakya’nın Yaşayan Renkleri” Projesine Destek

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Trakyalılar Vakfı iş birliğinde geliştirilen “Trakya'nın Yaşayan Renkleri” projesi tamamlandı. Proje kapsamında uluslararası platformlarda Trakya’nın kültürel değerlerini tanıtmak ve bölgedeki turizm faaliyetlerine...