Haberler

13 Haziran 2022

TİKA’dan “Trakya’nın Yaşayan Renkleri” Projesine Destek

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Trakyalılar Vakfı iş birliğinde geliştirilen “Trakya'nın Yaşayan Renkleri” projesi tamamlandı.

Proje kapsamında uluslararası platformlarda Trakya’nın kültürel değerlerini tanıtmak ve bölgedeki turizm faaliyetlerine destek olmak amacıyla Üsküp Porta Meydanında fotoğraf sergisi ile stant etkinlikleri düzenlendi.

Dostluk Gecesinde bir araya gelindi

Projenin kapanışı Üsküp Hilton Otel’de düzenlenen dostluk gecesi ile yapıldı. Dostluk gecesine Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Oğuzhan Berber, Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar, Eğitim Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Yardımcısı Neşe Saban, ADEKSAM / Türk Gençlik Derneği Başkanı Tahsin İbrahim ve Kuzey Makedonya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Vildan Daut katıldı.

“Balkanlar’da yaşayan Türkler için projeler üretilmeli”

Gecede Makedonya’daki Türk sivil toplum kuruluşları adına konuşan MATÜSİTEB Başkanı Emin, Balkanlar’da yaşayan Türkler için Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının projeler üreterek buralara gelmesinin önemli olduğunu, birlik ve dayanışma içerisinde kültürümüzün geleceğe aktarılması için çabalamamız gerektiğini belirtti. TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt ise kültürel aktarım sağlayan bu tür organizasyonları TİKA olarak daima destekleyeceklerini söyledi.

Programın devamında Çalıklı Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali birincisi Kocacık Necati Zekeriya İlkokulu Merkez Jupa Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

Sonraki Haber

TİKA'dan “Karabağ Savaşı Şehitleri Anma Gecesi” Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen anma gecesinde Dağlık Karabağ Savaşında şehit düşen Azerbaycan askerleri anıldı. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2020 yılında yaşanan Karabağ Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycan...