Haberler

11 Mart 2022

TİKA’dan Lübnan’da Kadınlara Yönelik Üretim ve İstihdam Projesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam kentinde kurulan geleneksel yiyecek içecek üretim ve satış atölyesinin açılışı yapıldı.

Proje, başta Trablusşam’da olmak üzere ülke genelinde insani yardım, sağlık yardımı ve Beyrut Limanı patlaması sonrası ev tadilatı yardımları gerçekleştiren Bird of LYF isimli STK işbirliğinde yürütüldü.

Proje kapsamında TİKA tarafından bakır distilasyon kazanları, hamur ve çeşitli karıştırıcılar ile buzdolabı, fırın, soğutuculu vitrin ve çeşitli mutfak ekipmanı desteği sağlandı. Proje kapsamında kurulan e-ticaret sitesi ve oluşturulan marka ile yerinde satışa ek olarak online satışların gerçekleştirilmesi de amaçlandı.

6’sı kadın toplam 7 çalışanın istihdam edildiği üretim ve satış atölyesinde gül ve çiçek suları, fıstık ezmesi, pekmez, reçel, nar ekşisi, çay, sirke, sabun, mum ve çeşitli un mamulleri üretiliyor veya paketlenip satışa sunuluyor. Projeden elde edilen gelir Bird of LYF Derneği’nin insani yardım faaliyetleri için kullanılacak.

Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yapılan açılış programına T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Trablusşam Belediye Başkanı Riad Yamak, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın ve dernek yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

Balkan Gazetecileri Yeni Medya Eğitimini Tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Balkanlar’a yönelik olarak düzenlenen "Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi” Üsküp ve Tiran’da eş zamanlı olarak tamamlandı. Arnavutluk, Kosova ve...