Haberler

11 Mart 2022

Balkan Gazetecileri Yeni Medya Eğitimini Tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Balkanlar’a yönelik olarak düzenlenen "Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi” Üsküp ve Tiran’da eş zamanlı olarak tamamlandı.

Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya’dan yaklaşık 50 gazeteci, yeni medya teknolojileri konusunda eğitim aldı. Sertifika töreninin ardından gazeteciler, eğitime ilişkin memnuniyetlerini dile getirdiler. Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ise sertifika törenine katılarak, gazetecilere başarılar diledi.

Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya’dan yaklaşık 50 gazeteci, beş gün süren eğitimle, yeni medya teknolojileri, trendleri ve kullanılan programlarla ilgili eğitim aldı. Uygulamalı olarak yapılan eğitimde, sosyal medya gazeteciliği, sosyal medya uygulamalarının habercilik amacıyla kullanımı, sosyal medya istatistikleri ve içerik yönetimi konusunda dersler yapıldı. Gazeteciler, konvansiyonel medyanın sosyal medya etkisiyle geçirdiği dönüşümü, paylaşım ve etkileşim konularını detaylı olarak incelediler. Instagram, Facebook, Twitter platformlarının haber amaçlı kullanımı ve podcast, reels, Google SEO gibi konularda uygulamalar yapılırken, Adobe After Effect gibi program uygulamaları gerçekleştirildi. Kendi haberlerini hazırlayıp grafik programları ile destekleme konusunda uygulamalı eğitim alan haberciler, hazırladıkları ürünleri de sosyal medya platformlarından paylaştı.

Eğitim sonunda programa katılan medya mensuplarına sertifika verildi. Tiran’da düzenlenen sertifika törenine katılan Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, medyanın karşılıklı ilişkileri geliştirmek için çok önemli olduğunu belirterek, TİKA-TRT iş birliği ile verilen eğitimin gazeteciler için faydalı olmasını dilediğini söyledi. TİKA Tiran Koordinatörü Dr. Gizem Başkan ise eğitimi tamamlayan gazetecileri tebrik etti. Tiran’daki sertifika törenine Arnavutluk Telegrafik Ajansı Genel Müdürü Valbona Zhupa da katıldı.

Üsküp’te düzenlenen sertifika törenine ise katılımcılara belgelerini teslim eden TRT Balkanlar Temsilcisi Ömer Rahmi Serim, “Kurum olarak bilgi ve birikimlerimizi Balkanlar’daki meslektaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt de konuşmasında "Bu ve benzeri eğitimlerin artarak devam etmesinin aslında kalkınmanın da öncü koşulu ve gerekliliği inancındayım…” diye konuştu.

Programın Mart ayı sonunda Bosna-Hersek, Karadağ ve Hırvatistan’dan gazetecilerin katılımıyla Saraybosna’da devam etmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arjantin’de Temel Sağlık Altyapılarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arjantin’in Patagonya bölgesinde bulunan yaklaşık 100.000 kişinin yaşadığı Rio Grande şehrinde tıbbi görüntüleme odası kurdu. Arjantin'in en güneyinde bulunan Tierra Del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları eyaletinin...