Haberler

15 Mart 2022

TİKA’dan Arjantin’de Temel Sağlık Altyapılarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arjantin’in Patagonya bölgesinde bulunan yaklaşık 100.000 kişinin yaşadığı Rio Grande şehrinde tıbbi görüntüleme odası kurdu.

Arjantin'in en güneyinde bulunan Tierra Del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları eyaletinin Rio Grande şehri, kısa sürede yüksek nüfus artışıyla karşı karşıya kalmış bir sanayi şehri olup; bu nedenle nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli altyapı çoğunlukla yetersiz kalıyordu.

COVID-19 pandemisinin yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle şehirde sosyal güvencesi olmayan sakinlere tıbbi görüntüleme hizmeti veren Rio Grande Bölge Hastanesi, kaynaklarını sadece COVID-19'lu hastaların tedavisi için tahsis etmek zorunda kalmış ve şehrin diğer sakinlerine hizmet veremiyordu.

Bu sorunun giderilmesi amacıyla TİKA, Rio Grande Belediyesi ile işbirliğinde tıbbi görüntüleme odası kurdu.

Odanın açılışına Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay, Rio Grande Belediye Başkanı Martin Perez ve Rio Grande Belediyesi sakinleri katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada Rio Grande Belediye Başkanı Martin Perez, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini dile getirerek: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve TİKA ‘nın destekleriyle bu tesisi devreye alabiliyoruz. Rio Grande'de sahip olduğumuz sağlık hizmetleri talebi göz önüne alındığında çok gerekliydi. Bu tesisle şehrimizin sakinleri için bakımın kalitesi artacak ve özellikle ikinci basamak hizmet ve görüntüleme hizmeti talebini azaltacağız; halihazırda vermekte olduğumuz travmatoloji hizmetini güçlendirebileceğiz.” dedi.

Belediye Sağlık Sekreteri Eugenia Coccaro ise,  “TİKA'dan aldığımız bu destek, bize bu son teknoloji ve donanıma sahip ilk birinci basamak sağlık merkezi olma ve bu sayede topluma yanıtı optimize etme ve komşulara daha kaliteli bakım sunma fırsatı veriyor” dedi.

Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Sn. Şefik Vural Altay da konuşmasında, “Ülkemizin dış politikasını girişimci ve insani diplomasi alanları üzerinden takip etmekteyiz. Bu kapsamda Arjantin gibi bölgenin en önemli ülkelerinden birinde TİKA aracılığıyla eğitim, sağlık ve altyapı alanlarında projeleri hayata geçirmeye, pandeminin oluşturduğu olumsuz şartlara rağmen devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Arama Kurtarma Eğitimlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde...