Haberler

13 Mart 2020

TİKA’dan Libya’daki Okula Güneş Enerjisi Sistemi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Libya'nın başkenti Trablus'taki Ahmed Zekuzi ilköğretim okuluna “elektrik üreten” güneş enerjisi sistemi kurdu.

Projenin açılışı kapsamında okulda tönre düzenlendi. TİKA Trablus Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe, 86 kişinin katıldığı güneş enerjisi eğitim programı kapsamında gerçekleştirilen projenin Trablus'ta örnek okul seçilen Ahmed Zekuzi İlköğretim Okulu'nda hayata geçirildiğini söyledi. Karatepe, şu an okulun elektrik ihtiyacının büyük ölçüde TİKA tarafından kurulan güneş enerjisi sistemiyle karşılandığını ifade etti. Libya'da öncelikli olarak eğitim, sağlık ve diğer sosyal alanlarda halkın hayatını kolaylaştıracak ve yaşam standardını yükseltecek projeleri uygulamaya geçirmeye çalıştıklarını belirten Karatepe, sahada yapılacak çalışmalarla belirlenecek öncelikli alanlarda hizmetlerine devam edeceklerini dile getirdi.  

Ahmed Zekuzi İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Ali Hakkum,  katkılarından dolayı Türkiye'ye ve TİKA’ya teşekkür etti. Trablus'ta elektriklerin günde ortalama 6 saatten fazla kesildiğini aktaran Hakkum, "Bir haftadan beri bu sistemi kullanıyoruz. Öğrencilerimiz jeneratörlerin gürültüsünden kurtuldu. Elektrik kesildiği zaman sistem otomatik olarak hemen devreye giriyor ve elektriklerin kesildiğini dahi hissetmiyoruz" dedi.

Libya'da 2012'den bu yana faaliyetlerde bulunan TİKA, başta Misrata Fizyoterapi Hastanesi olmak üzere onlarca projeyi hayata geçirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunuslu ve Etiyopyalı Diplomatlara Diplomasi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi işbirliğinde düzenlenen Diplomasi Eğitimi Programı (DEP) kapsamında Türkiye’ye gelen Tunuslu ve Etiyopyalı diplomat heyetleri ağırlandı. Diplomasi Eğitimi Programı kapsamında Türkiye’ye gelen 8 Tunuslu...