Haberler

29 Aralık 2016

TİKA’dan Kudüs Üniversitesi’ne Bilgisayar Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin'in Tubas kentindeki Kudüs Açık Öğretim Üniversitesi için bilgisayar laboratuvarı donanımı yapıldı. 

Kudüs Açık Öğretim Üniversitesi 1991 yılında eğitim vermeye başlamış olup Filistin’de 22 şubesi ve 60.000 öğrencisi bulunuyor. Ülkenin diğer üniversitelerinde okuyamayan öğrenciler, Kudüs Açık Öğretim Üniversitesi’nde yüksek eğitim alma fırsatı buluyor. Genel olarak her şehirde şubesi olan üniversitenin Tubas şehrindeki şubesiyle 1800 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor.

Tubas Kudüs Açık Öğretim Üniversitesi, Filistin’in ihmal edilmiş bir bölgesinde yer aldığı için donanım ve malzeme bakımından diğer üniversitelere göre yetersiz durumdaydı. Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle Tubas Kudüs Açık Öğretim Üniversitesi’ne bilgisayar laboratuvarı kuruldu.

TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuvarı,  üniversite öğrencilerine bilgisayar kullanma, internet erişimi, ders çalışma, akademik araştırmalar yapma, elektronik kütüphane, TOEFL, GRE ve benzeri uluslararası sınavlara internet aracılığıyla giriş yapabilme, çeşitli bilgisayar programlarından faydalanma ile bilgiye daha kolay ulaşma hizmetleri sunuyor.

Bilgisayar laboratuvarı için temin edilen malzemeler TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz’ın katıldığı törenle Tubas Açık Öğretim Üniversitesi yetkililerine teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırıyor

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Komanski Most Zihinsel Engelliler Merkezi binasının tadilat ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı. Karadağ’da sivil altyapıların geliştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, başkent Podgoritsa’da bulunan ve...