Haberler

30 Aralık 2016

TİKA Karadağ’da Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırıyor

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Komanski Most Zihinsel Engelliler Merkezi binasının tadilat ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı.

Karadağ’da sivil altyapıların geliştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, başkent Podgoritsa’da bulunan ve ülkenin en büyük yatılı engelli merkezi olan Komanski Most Zihinsel Engelliler Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin ihtiyaç duyduğu otizmli hastalarının barınacağı bölümün donanım ve tadilatını gerçekleştirdi.

Söz konusu bölümün açılışı sebebiyle düzenlenen törene Karadağ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kemal Purişiç, Karadağ Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Drazen Milickoviç, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Avrupa Birliği Karadağ Komisyonu Yetkilisi Emile Mabita, Yabancı Misyon temsilcileri, Karadağ Ortodoks Kilisesi Lideri Mihailo Mitropolit, Komanski Most Zihinsel Engelliler Merkezi Müdürü ve Balkan Ülkelerinden gelen engelli merkezi sorumluları, sivil toplum kuruluşları ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, TİKA’nın Karadağ’ın her bölgesinde etkin ve yerinde projeler gerçekleştirdiğini ifade ederek, projenin yapılmasına imkân sağlayan Karadağ Hükümetine teşekkür etti. Karadağ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kemal Purişiç ise, projenin otizmli hastaların bakımı için önemli bir katkı sağladığını belirterek, Karadağ hükümeti adına TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Karadağ Program Koordinatörü Ahmet Altun da, dünyada otizmli hastaların sayısının her geçen gün arttığını dile getirerek, proje kapsamında merkezin ihtiyaç duyduğu otizm bölümünün tadilatının ve donanımının tamamlandığını kaydetti. TİKA’nın Karadağ genelinde başta sağlık ve eğitim projeleri olmak üzere önemli projeler gerçekleştirdiğini vurgulayan Koordinatör Altun, Karadağ’a yönelik projelerin devam edeceğini belirtti.

Proje ile toplam 112 zihinsel ve bedensel engelli hastanın yatılı olarak ikamet ettiği merkezde,  özel sosyal politika gerektiren grupların sosyal rehabilitasyon ve güçlendirme yöntemleriyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, sosyokültürel yeterliliklerinin ve yaşamlarını etkileyen kaynaklar üzerindeki etkilerinin artırılması hedeflenmektedir.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libyalı Görme Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleri ile T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yetkililerinden oluşan bir heyet Libya ile Türkiye arasında engellilere yönelik işbirliği imkânlarını araştırmak üzere...