Haberler

14 Temmuz 2020

TİKA’dan Kudüs’te Kovid 19’la Mücadeleye Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgal altındaki Doğu Kudüs’te yeni tip Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

Hastanenin önünde düzenlenen teslim törenine Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Misyon Şefi Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer ile Filistinli yetkililer katıldı.

TİKA Filistin Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya yaptığı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Augusta Victoria (El-Muttali) Hastanesi'ne tıbbi ekipman yardımı yaptıklarını belirtti. Çetinkaya, 50 bin adet tıbbi maske, 2 bin 500 adet N95 operasyon maskesi, 2 bin 500 adet dezenfektandan oluşan yardım malzemelerinin hastane yönetimine teslim edildiğini kaydetti.

TİKA'nın Filistin'deki faaliyetleri TİKA daha önce abluka altındaki Gazze Şeridi dahil olmak üzere işgal ve abluka altındaki Filistin halkına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında virüs test ekipmanı, maske, özel kıyafet ve dezenfektan malzemesi desteği sağlamıştı.

Augusta Victoria (El-Muttali) Hastanesi

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Ordusu’nun Filistin Cephesi Komutanı Cemal Paşa’nın Karargah olarak kullandığı ve Falih Rıfkı Atay’ın "Zeytin Dağı" isimli kitabını yazmaya başladığı Doğu Kudüs’teki Augusto Victoria, günümüze hastane olarak faaliyet gösteriyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Çad'da Balıkçı Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orta Afrika ülkesi Çad'da geçimini balıkçılıktan sağlayan 100 kadına eğitim verdi ve termos özelliği bulunan seyyar balıkçı arabaları temin etti. TİKA tarafından Çad’ın Başkenti Encemine’de Çad Mesleki Eğitim...