Haberler

14 Kasım 2023

TİKA’dan Küba’ya Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen “Anne-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP)” kapsamında yenidoğan ölümlerinin azaltılması için Küba’nın en büyük çocuk hastanesi olan Havana Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesi’nde görev yapan 75 uzman doktor ve sağlık çalışanına yönelik “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi (NRP)” verildi.  

Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri, Türkiye’nin bebek ölümlerinin azaltılmasında yakaladığı başarılı tecrübenin en önemli unsuru olarak kabul edilmekte. Doğumdan sonraki ilk dakikalarda atılacak hayati adımlar sayesinde bebek ölümlerinin önemli oranda azaltılması mümkün olabilmekte. Bunun için doğumda ve ilgili ünitelerde çalışan nitelikli eğitim almış personelin bulunması büyük önem taşımakta.

Bu doğrultuda TİKA tarafından geliştirilen ve anne-çocuk ölümlerinin azaltılmasının amaçlandığı “Anne-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP)” ile Türkiye'den giden alanlarında uzman doktorlar tarafından Kübalı sağlık çalışanlarına “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi (NRP)” eğitimi verildi. Ayrıca yeni doğan ünitelerinde kullanılmak üzere temin edilen malzemeler de Küba Sağlık Bakanlığına teslim edildi.

Eğitim programı sonrasında Küba Sağlık Bakan Yardımcısı Reynol Garcia, T.C. Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel ve TİKA Meksika Ofisi Koordinatörü Fatih Abdi Çetin katılımları ile Havana Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesinde sertifika töreni düzenlendi.

Bakan Yardımcısı Garcia törende yaptığı konuşmasında; Türkiye ve TİKA’ya en zor zamanlarda Küba’nın yanında olduğu için teşekkürlerini ifade etti ve düzenlenen eğitim programın son teknoloji ve uygulamaların takibi hususunda Kübalı doktorlara ciddi katkılar sağladığını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Macaristan’da Düzenlenen Çocuk Onkolojisi Konferansına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Macaristan'ın Miskolctapolca şehrinde düzenlenen 16. Doğu-Orta Avrupa Bölgesel Pediatrik Onkoloji Konferansına destek sağladı. Macar Pediatrik Onkoloji Ağı/Macar Pediatrik Onkolog ve Pediatrik Hematologlar Derneği tarafından Miskolctapolca şehrinde “16. Doğu-Orta...