Haberler

23 Mayıs 2020

TİKA’dan Kolombiya ve Bolivya’da Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Kolombiya’nın Maicao şehrinde 300 aileye Bolivya Santa Cruz bölgesinde ise 150 aileye gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıttı.

Kolombiya’nın Venezuela sınırında bulunan Maicao, Kovid-19 salgını ve ekonomik daralma nedeniyle zor günler geçirmekte. Bu kapsamda, Güney Amerika’nın en büyük 3. camisi olan Ömer İbn-ül Hattab Camisinin cemaati ve Maicao İslam Derneği işbirliğinde bölgede ekonomik olarak salgından en çok etkilenen ailelere gıda paketi dağıtıldı.

Maicao’da yaşayan ve ‘El Turco’ olarak adlandırılan Müslümanlar ile şehir halkına dağıtımı yapılan gıda paketleri için Türkiye’ye teşekkürlerini ileten İslam Derneğinin yetkilisi Yahya Hassan: “Türkiye halkına ve Hükümetine minnettarız. Birkaç yıldır Ramazan ayı programları ile bize ulaşan destekler, bizlere dayanışma ve kardeşlik ruhunu hatırlatmakta ve mutluluk vermekte” şeklinde konuştu.

Bolivya İslam Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen gıda ve hijyen paketi dağıtımlarında ise Santa Cruz bölgesinde salgından etkilenen Müslüman ailelere destek verildi. Ayrıca, Cotoca bölgesinde 8 yaş ve üzeri çocuklara eğitim ve sağlık hizmetleri veren ‘Mi Rancho’ adlı dernek aracılığı ile yardıma muhtaç ailelere yardım paketleri dağıtıldı. Guapilo Norte bölgesinde yaşayan düşük gelirli ailelere ulaşılarak gıda ve hijyen paketleri teslim edildi.

Bolivya İslam Merkezi cemaati Türkiye’ye kutsal Ramazan ayında gerçekleştirilen destekten ötürü teşekkür etti. Mi Rancho adlı STK Başkanı Ximena Rojas, “Çocuklara ve düşük gelirli ailelere destek programları yürütmekteyiz. Dahası kimsesiz sokak çocukları ve gençlere kapsayıcı bakım hizmetlerini gönüllü olarak sağlıyoruz. Dolayısıyla bu destek bizler ve hizmet ettiğimiz çocuk ve gençler için çok değerli” dedi.

Sonraki Haber

TİKA Ramazan’da da Arakanlıların Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arakan’da çıkan çatışmalardan dolayı hayatlarını zor şartlar altında sürdürmeye çalışan ihtiyaç sahibi 2.000 aileye din ayrımı gözetmeksizin gıda yardımı ulaştırdı. Arakan’da çıkan çatışmalardan sonra hala başkent Sittwe...