Haberler

01 Aralık 2020

TİKA’dan Kolombiya’daki Ticaret Odasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2.600'den fazla KOBİ'nin verimli üretim yöntemleriyle yeniden faaliyete geçirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Bogota Ticaret Odası Üretim Materyali Merkezine yüksek çözünürlüklü, üç boyutlu tarayıcı desteğinde bulundu.

Bogota Ticaret Odası, Tadeo Üniversitesi ve Bogota Büyükşehir Belediyesinin ortak girişimleriyle kurulan Üretim Materyali Merkezine verilen 3B tarayıcı sistemleri sayesinde teknik kapasitesinin arttırılmasının yanı sıra fiziksel numunelerin, ön dizayn çizimlerinin ve malzemelerinin dijitalizasyonuna destek sağlanması hedefleniyor.

Üç boyutlu tarama yöntemi ile başta grafik sanatlar sektörünün girişimcileri olmak üzere farklı sektörlerin girişimcileri ve iş adamları, üretim materyallerinin sanal içeriğine erişebilmek imkanına kavuşacak. Erişim sayesinde katma değeri yüksek yeni ürünler tasarlanabilecek.

Proje sayesinde aynı zamanda üretime yönelik akademik araştırmalar geliştirilerek, iş sektöründe yaratıcı süreçlerin desteklenmesi, ürün yenileşimi ve verimlilik artışı teşvik edilecek.

Dijitalleşme projesinin lansman töreninde konuşan Bogota Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Başkanı Maria Monica Conde, projeyi desteklediği için TİKA'ya teşekkür etti. Kolombiya'da yeni bir teknoloji olan 3B tarayıcı sistemlerinin kurulması için sağlanan desteğin, ürün arzını artıracağını söyleyen Conde, desteğin aynı zamanda üretim süreçlerinde yeniliği teşvik edeceğini de sözlerine ekledi.

Yaratıcı ve Grafik Endüstrileri Grubu Başkanı Juliana Hernandez ise ileri teknoloji ekipmanını kullanabilmenin önemini şöyle açıkladı: “Bu tür projeler, ülkemizde ekonominin yeniden canlandırılmasını hedefliyor. Örneğin, bu teknoloji ile girişimciler daha az kaynak yatırımı ile yenililkçi prototip kalıpları ve örnekleri tasarlayıp, düşük maliyetlerle bunların numunelerini hazırlatabilir.”

Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Juan Carlos Gonzalezi ise konuşmasında; “Yeni iş modellerinin geliştirilmesi ve teknolojinin birleştirilmesi yoluyla rekabet gücünü artırmaya odaklandık; bu destek için Türk İşbirliğine teşekkür ederiz. Firmaların, hiçbir ücret ödemeden yararlanabilecekleri bu 3B tarayıcılarla neler yapabileceklerini bilmelerini istiyoruz. Bu yüzden cihazların kullanımı alanları ile ilgili eğitimler düzenlenecek” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudanlı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudanlı çiftçilerin üretimine destek kapsamında Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da 500 çiftçiye malzeme ve ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Güney Sudan Tarım Bakanlığı ve Farmerm Union işbirliğinde, Güney Sudan’ın...