Haberler

24 Şubat 2020

TİKA’dan KKTC’de “Çağdaş Türk Kadın Ressamları Sergisi” ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı (TÜDEV) tarafından Lefkoşa’daki Yunus Emre Enstitüsü sergi salonunda “Çağdaş Türk Kadın Ressamları Sergisi” açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, TÜDEV, Yunus Emre Enstitüsü ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ve 21 Şubat 2020’da açılışı yapılan sergiye KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ak Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile TİKA Lefkoşa Program Ofisi Koordinatörü Havva Pınar Özcan katıldı.

Başbakan Ersin Tatar’ın açılışını gerçekleştirdiği sergide Türkiye’den 6 kadın ressamın eserleri sergileniyor. Resim sergisi açılışından sonra düzenlenen ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Haydar Çakmak’ın yaptığı söyleşide katılımcılara ressam ve tarih araştırmacısı Nuray Bilgili tarafından “Türk Mitolojisi ve Tanrıça Umay Ana” anlatıldı.

21-28 Şubat tarihlerinde ziyarete açık olan sergide, çağdaş Türk resmi ve Türk motiflerinin modern yorumlarını görmek mümkün.

Sonraki Haber

TİKA’nın Pakistan’daki Faaliyetleri "Türkiye Eğitim Fuarı"nda Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) sürdürülebilir kalkınma ve eğitim alanında gerçekleştirdiği proje ve faaliyetler Pakistan’nın başkenti İslamabad’da düzenlenen ve yaklaşık 2500 öğrencinin ziyaret ettiği “Türkiye Eğitim Fuar’ında anlatıldı. 19-20 Şubat 2020 tarihleri arasında...