Haberler

28 Mayıs 2021

TİKA’dan Kırgızistan’da Uluslararası Kooperatifçilik Paneline Destek

Türkiye ile Kırgızistan arasında tarım alanında işbirliğinin artırılması ve kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile K.C. Tarım, Su ve Bölgeleri Kalkındırma Bakanlığı işbirliğinde 26-27 Mayıs 2021 tarihleri arasında çevrimiçi "Uluslararası Kooperatifçilik Paneli" düzenlendi.

Skryabin Kırgız Milli Tarım Üniversitesi bünyesinde TİKA tarafından 2019 yılında kurulan Kooperatifçilik Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde düzenlenen panele, Kırgızistan, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Hindistan ve Moldova’dan çok sayıda akademisyen ve tarım uzmanı katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun,  K.C. Tarım, Su ve Bölgeleri Kalkındırma Bakanlığı Kooperatif Bölüm Başkanı Askar Sagınabyev, Kırgız Milli Tarım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Almazbek İrgaşev ve Uluslararası Kooperatifler Birliği Program Koordinatörü Savitri Sinkh açılış konuşmalarını yaptığı panelde, söz konusu ülkelerin kooperatifçilik alanındaki deneyim ve bilgileri paylaşıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun açılışta yaptığı konuşmada, TİKA’nın Kırgızistan’da yürüttüğü projelerin içinde tarım ve hayvancılık sektörünün özel bir yer tuttuğunu dile getirerek bu alanda son 9 yılda irili ufaklı 50’den fazla projeye imza atıldığını belirtti. Söz konusu merkez vasıtasıyla Türkiye’nin kooperatifçilik tecrübesini paylaşmaktan dolayı memnun olduğunu ifade eden Nurdun, merkezin faaliyetlerine katkılarından dolayı K.C. Tarım, Su ve Bölgeleri Kalkındırma Bakanlığı ve Tarım Üniversitesine teşekkür etti.

K.C. Tarım, Su ve Bölgeleri Kalkındırma Bakanlığı Kooperatif Bölüm Başkanı Askar Sagınabyev ise konuşmasında merkezin faaliyetlerini dile getirerek katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gine’deki Tarım Projesinden 310 Ton Sebze Hasat Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gine’nin 600 bin nüfuslu Koba şehrinde 280 dönüm araziyi sebze tarımına açarak 310 ton sebze üretilmesine destek oldu. Koba’da yaşayan halkın büyük bir bölümü geçimini pirinç tarımı ile...