Haberler

28 Mayıs 2021

TİKA’nın Gine’deki Tarım Projesinden 310 Ton Sebze Hasat Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gine’nin 600 bin nüfuslu Koba şehrinde 280 dönüm araziyi sebze tarımına açarak 310 ton sebze üretilmesine destek oldu.

Koba’da yaşayan halkın büyük bir bölümü geçimini pirinç tarımı ile sağlıyor. Tropikal yağmurlarının etkisini kaybetmesi ile birlikte sıcak dönemde arazilerin büyük bir bölümü maddi imkânsızlıklar nedeniyle sebze tarımına açılamıyor.

TİKA tarafından 2020’de başlatılan proje ile 28 hektar arazinin sebze tarımına açılması için gerekli olan sulama sistemi kuruldu, arazide ekim yapacak çiftçilere de gübre, herbisit, tohum ve tarım ekipmanları teslim edildi. Ayrıca Arazi traktör ile sürülerek olası zaman ve rekolte kayıplarının da önüne geçildi. 250 ailenin faydalandığı proje ile iki hasat sonucunda bamya, biber, dolmalık biber, domates ve patlıcan ürünlerinden 310 tona yakın hasat elde edildi.

Proje hakkında açıklamada bulunan Gine Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koba Bölgesi Tarım Müdürü Alseny Camara, TİKA’nın desteğinin çiftçilere moral olduğunu söylerken fırsat verildiğinde başarabileceklerini gösterdiklerini ifade etti. Camara sözlerine şöyle devam etti, “Yüzlerce ton sebze ürettik. TİKA’dan çiftçilere yönelik yardımlarına devam etmesini istiyoruz. Tarım bu ülke insanının kalkınması için en önemli sektör, bu noktada Türkiye gibi gelişmiş bir ülkenin deneyimlerine ihtiyacımız bulunuyor. Sadece üretim artışı ile de kalmayıp soğuk hava deposu ile ürünlerin muhafazasını ve hijyenik ortamlarda satışını da sağlamalıyız.”

TİKA Gine Koordinatörü Gökhan Keser ise “Çiftçilerin durumunu çok iyi anlıyorum. Sırtımda az çay torbası taşımadım. Fakat günün sonunda Rizeliler çay tarımı ile kalkındılar. Ev ve araba aldılar, çocuklarını okuttular. Hatta şimdi oralarda başka şehirlerden gelen mevsimlik işçiler çay tarımı yapıyor. Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili de tarım ile kalkınıyor. Gine’de hızlı bir şekilde tarıma dayalı ticaretin zincir halkalarının kurulması gerekiyor.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambikli Basın Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) ile Anadolu Ajansı işbirliğinde Mozambikli basın mensuplarına “Enerji Muhabirliği Eğitimi” verildi. TİKA ile AA işbirliğinde gerçekleştirilen eğitim çerçevesinde Anadolu Ajansı uzmanları tarafından 3 gün süreyle birçok teknik konuya...