Haberler

14 Eylül 2020

TİKA’dan Kırgızistan’da Engelli Çocukların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’ın Issık Göl Bölgesi’nde bulunan Balıkçı Şehri 10 No’lu Devlet Okulu bünyesinde faaliyet gösteren Engelli Çocuklar Eğitim Bölümü’nü yenileyerek donanımını gerçekleştirdi.

Yenilenen Balıkçı Şehri 10 No’lu Devlet Okulu Engelli Çocuklar İçin Eğitim Bölümü yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete açıldı.

Açılış törenine Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Zhamankulov, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ve Balıkçı Şehri Belediyesi Genel Sekreteri Tilek Kurmanaliyev’in yanı sıra okul yöneticileri katıldı.

Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Zhamankulov, eğitim bölümünün engelli çocukların gelişimi açısından önemine değinerek TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatörü Osman Usta ise yaptığı açıklamada, TİKA’nın 1992 yılından beri Kırgızistan’da eğitim, sağlık, kültür gibi birçok alanda 900’e yakın projeyi hayata geçirdiğini belirterek engelli çocuklar için açılan eğitim bölümünün en anlamlı projelerden biri olduğunu ifade etti.

Balıkçı Şehri Belediyesi Genel Sekreteri Tilek Kurmanaliyev ise, koronavirüs salgını sürecinde de Türkiye’nin kendilerini yalnız bırakmadığını kaydederek okullarına bu özel bölümü kazandırdığı için TİKA’ya teşekkür etti.

Issık Göl Bölgesi Balıkçı şehrinde 308 engelli çocuk bulunuyor ve bunların 159’u devlet okullarında eğitim görüyor. Kovid-19 salgını sebebiyle ülkede çevrimiçi eğitim yöntemi kullanılmakla birlikte, engelli çocuklar özel durumlarından dolayı okulda yüz yüze eğitime devam ediyor.  

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudan’da Marangozluk Atölyesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan’da, Juba Meslek Lisesi marangozluk atölyesine ekipman desteğinde bulundu. Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’ın başkenti Juba’da, TİKA, Juba Technical Secondary School’a istihdamın desteklenmesi ve eğitim gören...