Haberler

19 Aralık 2020

TİKA’dan Kenya’ya Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya’da yolsuzlukla ve etik ihlallerle mücadele konusunda en yetkili anayasal kurumlardan olan Etik ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na (EACC) bilgi ve iletişim teknolojileri ekipmanı desteğinde bulundu.

Etik ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Merkezi’nde düzenlenen ekipman teslim törenine T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, EACC Başkanı Eliud Wabukala, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ve EACC yöneticileri katıldı.

Törende TİKA tarafından temin edilen, kamu spotu kurgusunda kullanılacak bilgisayarlar ve programlar, 4k fotoğraf makineleri, ses ve ışık ekipmanlarından oluşan bilişim ve iletişim teknolojileri ürünleri, büyükelçi Miroğlu ve TİKA Koordinatörü Ümütlü tarafından EACC Başkanı Wabukala’ya teslim edildi.

Törende konuşan Büyükelçi Miroğlu, TİKA’nın Kenya’daki faaliyetlerinin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine önemli katkılar sağladığını vurguladı.

TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ise yaptığı konuşmada, halkı bilinçlendirmenin ve mücadeleye dahil etmenin yolsuzluğu önlemenin anahtarı olduğunu söyledi. Ümütlü, bilinç ve fikir birliğinin oluşmasında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasının kilit taşı olacağını vurguladı.

EACC Başkanı Wabukala ise, Türkiye’ye ve TİKA’ya kendileri için son derece önemli olan bu proje kapsamında vermiş olduğu destek için teşekkür etti. Verilen ekipmanlar sayesinde artık dışarıya olan bağımlılıklarının azalacağını ifade eden Wabukala, kendi imkanları ile pek çok görsel ve işitsel materyal üretebilecek bir medya birimine sahip olacaklarını söyledi.

Etik ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (EACC), kanun yaptırımı, önleme, halkı bilinçlendirme, etik ve dürüstlük standartlarının teşviki yoluyla Kenya'daki yolsuzluk ve ekonomik suçla mücadele etmek kurulmuş bir Anayasa Komisyonu.

Sonraki Haber

TİKA Lübnan’da Üretim ve İstihdam Sağlamaya Yönelik Projelerini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’da hayata geçirilen “Lübnan Kırsal Gelişim ve Üretimi Canlandırma Programı” çerçevesinde 24 ailenin faydalanabileceği seraların kurulumunu gerçekleştirilerek, çiftçiler için teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanısıra çeşitli sebze tohumu...