Haberler

21 Aralık 2020

TİKA Lübnan’da Üretim ve İstihdam Sağlamaya Yönelik Projelerini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’da hayata geçirilen “Lübnan Kırsal Gelişim ve Üretimi Canlandırma Programı” çerçevesinde 24 ailenin faydalanabileceği seraların kurulumunu gerçekleştirilerek, çiftçiler için teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanısıra çeşitli sebze tohumu ve fidanları ile gübre ve ilaç desteğinde bulunuldu.

Gerek ikliminin elverişliliği gerek coğrafi yapısı sayesinde tarımsal üretim ve ürün çeşitliliği açısından önemli avantaja ve potansiyele sahip olmasına rağmen Lübnan, tahıl, sebze ve meyve ihtiyacının yaklaşık %80’ini ithalat yoluyla karşılıyor. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve Lübnan Lirası’nın rekor değer kaybı sonrası halkın alım gücü ciddi oranda düşmüş, işsizlik oranları ise yüksek seviyelere ulaşmıştır.

TİKA tarafından Lübnan’da, başta tarım sektörü olmak üzere üretim, istihdam ve meslek edindirmeye yönelik projelere ağırlık verilerek, bu çerçevede dini, mezhepsel ve etnik ayrım yapmaksızın ülke genelinde uygulanmak üzere “Lübnan Kırsal Gelişim ve Üretimi Canlandırma Programı” planlandı.

Program kapsamında, Kuzey Lübnan’da bulunan Aydamon kasabasında hayata geçirilen seracılık projesi ile 24 ailenin faydalanabileceği seraların kurulumu gerçekleştirilirken, çiftçilere teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Çiftçilere bezelye, biber, turp ve patlıcan gibi çeşitli sebze tohumu ve fidanları ile gübre ve ilaç desteği sağlandı.

Seracılık projesinin yanı sıra TİKA tarafından anılan program kapsamında 2020 yılında; “Amerikan Beyrut Üniversitesi Süt İşleme Tesisi ve Laboratuvarının Rehabilitasyonu ve Çiftçi Eğitimi”, “Kuzeyli İşçi Kadınlar Birliği Süt Ürünleri Üretim Atölyesi Kurulumu”, “İşsiz Gençlere Yönelik Arıcılık Projesi” ve “Kadınlara Yönelik Tavukçuluk Projesi” gibi sürdürülebilir projeler hayata geçirilmişti.

Projeler ile Lübnan’da tarımsal ve hayvansal üretimin canlandırılması, ithalata bağımlılığın azaltılması, istihdam ve refah artışına katkı sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’deki Hastaneye Laboratuar Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin Güney Batı Federal Bölgesinde, Başkent Mogadişu’ya 450 km mesafedeki Wajid Hastanesine laboratuvar malzemesi desteğinde bulunuldu.     Somali’nin en yoksul şehirlerinden birisi olan Wajid şehrinde ve etrafındaki köylerde...