Haberler

17 Aralık 2021

TİKA’dan Kenya’da Sera Kurulumu ve Mikro Bahçecik Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya’nın Başkenti Nairobi’de bulunan dört yatılı lisenin tarımsal üretim ve uygulamalı eğitim ihtiyacını gidermek için "Sera Kurulumu ve Mikro Bahçecik” projesi gerçekleştirdi.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile tarımın nüfusunun önemli kısmının geçim kaynağını oluşturduğu ülkede, özellikle okul öğrencilerinin taze meyve-sebzeye erişim sağlamaları ve tarım alanındaki mevcut kapasitenin arttırılarak sürdürülebilir hâle getirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, Nairobi de bulunan 4 yatılı liseye (2 kız 2 erkek) toplam 4 adet 8 m x 24m boyutlarında Domates fideleri, damlama sulama sistemleri, su deposu ve bitki destek sistemleri ile birlikte sera kurulumunun yanı sıra her okula 4 er adet olmak üzere toplam 16 adet mikro bahçecilik ünitesi ve bu işler kapsamında koruyucu kıyafetler, ilaçlama ekipmanları ve okul bankı desteği sağlandı.

Gerçekleştirilen proje ile birlikte okullarda üretilen ürünlerden öğrencilerin faydalanmalarının yanısıra, okul bünyesindeki öğrencilerin oluşturduğu genç çiftçi kulüplerindeki öğrencilerin uygulamalı seracılık ve tarım dersi alabilmeleri de sağlanacak.

Proje açılış törenine T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, Kenya Tarım Sektörel Komitesi Başkanı, Kenya Eğitim Bakanlığı Yetkilileri, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ve okul idareci, öğretmen, veli ve öğrencileri katıldı.

TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü açılışta yaptığı konuşmada, proje ile tarımsal üretimin sağlanarak söz konusu okullara gelir-getirici katkıda bulunmayı, okulların kendine yeterliliğini desteklemeyi ve proje paydaşı olan Nairobi Şehri Eyalet Meclisi Tarım Komitesi’nin de gözetiminde bölgede tarımsal üretime dair mevcut tecrübeyi arttırmayı hedeflediklerini kaydetti.  

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteği ile Sahnelenen “Arap Ali Destanı” Operası Sanatseverler İle Buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli operası ve KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Koordinasyon Merkezinin ilk sahnelediği eser olan “Arap Ali Destanı” operasının Türkiye Prömiyeri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı...