Haberler

17 Aralık 2021

TİKA’nın Desteği ile Sahnelenen “Arap Ali Destanı” Operası Sanatseverler İle Buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli operası ve KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Koordinasyon Merkezinin ilk sahnelediği eser olan “Arap Ali Destanı” operasının Türkiye Prömiyeri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile Ankara’da sahnelendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihinin ilk yerli opera eseri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Koordinasyon Merkezi'nin (KKTCDOB) ilk temsili olan “Arap Ali Destanı” opera eseri Türkiye turnesinin son temsili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Koordinasyon Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ortak prodüksiyonu ile Ankara DOB Opera Salonu’nda sahnelendi.

Turnenin son temsili, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi Sibel Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, K.K.T.C. Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ve T.C. – K.K.T.C. Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem'in teşrifleriyle gerçekleşti.

Salonu dolduran seyircilerin büyük beğenisini toplayan temsil sonunda sanatçılar uzun bir süre ayakta alkışlandı, temsil selamı sonrasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi Sibel Tatar, sanatçılara çiçek takdim etti.

Arap Ali Destanı opera eserinin başarıyla gerçekleşen turne temsilleri binlerce sanatsever tarafından ilgiyle takip edildi. Eserin çeşitli bölgelerde yeniden sahnelenmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Dünya Prömiyeri ve aynı zamanda ilk temsili 19 Ekim 2019 tarihinde Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gazimağusa’da gerçekleştirilen “Arap Ali Destanı” operasının bestesi Ali Hoca’ya, librettosu Havva Tekin’e ait.

Kıbrıs tarihinde yeri olan, yüreği insan sevgisi ile dolu, her zaman haklının yanında duran halk kahramanı Arap Ali’nin anlatıldığı, Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserin ikinci temsili 10 Aralık 2021 tarihinde İstanbul Kadıköy Süreyya Sahnesi’nde ve üçüncü temsili de Ankara’da 13 Aralık 2021 tarihinde Opera Sahnesi’nde seyirci karşısına çıktı.

Sonraki Haber

Türkiye Güvenlik Alanındaki Tecrübesini Dost Ülkelerle ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi kapsamında, Tunus ve Moldova’lı emniyet mensuplarına "Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Eğiticilerin Eğitimi" ve "Uyuşturucu Türleri Güncel...