Haberler

22 Mayıs 2019

TİKA’dan Kenya’da İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nairobi’de belirlenen Al- Huda Camii ve Adam’s Arcade Camii’nde civarda bulunan Kenya’nın en büyük gecekondu mahalleleri Mukuru ve Kibera’da ayrıca Nairobi’ye 3 saat uzaklıktaki Nakuru kentindeki Hadassah gecekondu bölgesinde toplamda 500 aileye gıda yardımı gerçekleştirildi.

Ülkemizden gelen Türk STK’ların Kenya’da gerçekleştirdiği kırsal alanları hedefleyen kapsamlı Ramazan faaliyetlerinin yanı sıra özellikle kentsel yoksulluk mağduru ailelere TİKA tarafından yapılan gıda desteği ile yaklaşık 17.5 ton gıda 3000’den fazla hane halkına ulaştırıldı.

Gıda güvenliğinin ciddi bir sorun olarak yaşandığı özellikle de çocuklarına bakmakla yükümlü kadınların yönettiği hane halkları hedefleyen dağıtımda Ramazan'ın bereketi paylaşıldı. Türk halkının hediyesinin takdim edildiği törende söz alan ihtiyaç sahipleri uzun vadede gelir getirici projelerin öneminden bahsederken acil olarak günlük gıda temininde zaman zaman yaşadıkları zorlukların üstesinden gelecek bu yardım için teşekkür ettiler.

Yardımdan faydalanan ailesine tek başına bakmakla yükümlü Kibera sakini Asmin Mbarıa ikisi ilkokul ikisi de lise çağında olan çocuklarına iki öğün yemek sağlamakta zorlandığını belirterek “Zaman zaman sadece tek öğün yemek ile idare etmek zorunda kalıyoruz, bu yardım bu dönem okul ücretlerine ödemek zorunda kaldığımız bütçemize ciddi bir katkı sağladı. Ramazan’da bizleri unutmadığı için TİKA ve Türk halkına teşekkür ediyorum.” dedi.  

Dünya Gıda Programı Raporuna göre (WFP, 2019) Kenya'da kronik gıda güvensizliği, sağlık hizmetlerine sınırlı erişim, yetersiz sağlık ve hijyen koşulları özellikle küçük çocuklar için optimal bakım ve beslenme şartlarını zorlaştırıyor. Buna göre Kenyalı çocukların dörtte biri gelişim geriliği yaşamakta, aynı yaştaki akranlarına göre zihni ve bedeni gelişimi geriden takip ediyor. Bu sürecin ileriki yaşlarda genellikle geri dönüşümü sağlanamamaktadır. Kenya'da akut gıda güvensiz çocukların sayısı, Ocak 2019 da 3,3 milyon olarak tahmin ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Irak’ta Türkmen Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan faaliyetleri kapsamında Irak'ın Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 250 Türkmen aileye gıda kolisi dağıttı. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil İl Başkanlığında düzenlenen programa, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay,...