Haberler

22 Mayıs 2019

TİKA’dan Irak’ta Türkmen Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan faaliyetleri kapsamında Irak'ın Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 250 Türkmen aileye gıda kolisi dağıttı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil İl Başkanlığında düzenlenen programa, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf ile vatandaşlar katıldı.

TİKA Başkan Danışmanı Kolabaş, TİKA'nın Irak'ta her yıl ramazan ayında yardım dağıtımını alışkanlık haline getirdiğini, bugün ihtiyaç sahibi Türkmen ailelere 250 adet gıda kolisi dağıttıklarını ifade etti.

Kolabaş, yardım faaliyetlerine dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın devam edeceklerini belirterek, "Nerede bir mazlum, nerede bir gözyaşı varsa merhem olmaya çalışıyoruz. Tabii burası ile tarihi bir dostluğumuz, kardeşliğimiz ve hukukumuz var." diye konuştu.

TİKA, ramazan ayında Irak'ta 5 bin 800 gıda kolisi dağıttı

Öte yandan TİKA Irak Koordinatörü Cüneyt Esmer, bugünkü yardımların ardından Erbil'de Türkmen, Kürt ve Araplar olmak üzere ihtiyaç sahibi toplam bin 700 aileye gıda yardımında bulunacaklarını söyledi.  Esmer, Salahaddin kentindeki Tuzhurmatu ilçesinde bin, Kerkük'te ihtiyaç sahipleri ve Telaferli göçmenlere 800, Musul'un Telafer ilçesinde bin, Musul'un merkezi ve çevre köylerinde de bin gıda kolisi dağıttıklarını aktardı.

TİKA, Ramazan ayında şu ana kadar Irak'ta toplam 5 bin 800 aileye gıda yardımında bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijer’e İdari Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Nijer Dışişleri Bakanlığı Sani Bako Konferans Salonu’nu ve Parlemento komisyonlar toplantı salonunu yeniledi. Dışişleri Bakanlığı ve başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere farklı üst düzey Nijer devlet kurumları tarafından kullanılan...