Haberler

14 Ekim 2016

TİKA’dan Karayip Devletler Birliği’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Orta Amerika ve Karayipler Bölgesi’nde faaliyet gösteren Karayip Devletler Birliği’ne Kısa Mesafe Deniz Taşımacılığı Projesi kapsamında düzenlenen uygulamalı eğitim programında kullanılmak üzere hidrografik ekipman desteğinde bulunuldu.   

Karayip Devletleri Birliği bölge ülkeleri arasındaki entegrasyonu, işbirliğini ve uyumu teşvik etmek amacıyla 24 Temmuz 1994 yılında kurulmuş olup 25 daimi üyesi ve 12 ortak üyesi bulunuyor. Birliğin öncelikli hedefleri arasında üye ülkeler arasında ulaşımı geliştirmek sureti ile ticareti ilerletmek yer alıyor. 4. Karayip Devletleri Birliği Zirvesi 30 Nisan 2014 tarihinde Meksika’nın ev sahipliğinde düzenlenmiş olup bu zirvede bölge ülkeleri arasında Kısa Mesafe Deniz Taşımacılığı Projesi gündeme geldi. Proje ile bölge ülkeleri arasında deniz taşımacılığındaki en kısa ve güvenli rotaların tespit edilmesi sonucu maliyetlerin düşürülmesi hedeflendi.

Meksika Uluslararası Kalkınma Ajansı (AMEXCID) ile işbirliğinde hayata geçirilen Kısa Mesafe Deniz Taşımacılığı projesi 3 aşamadan oluşmakta olup planlanan proje süresi 3 yıl olarak öngörülüyor. Projenin ilk aşamasında Meksika Liman Başkanlıkları bünyesinde teknik konularda üye ülkelerin ilgili kurumları ile “Deniz Trafiğinin Kolaylaştırılması” ve “Terminal İşletim Sistemleri” adlı iki adet çalıştay 2015 yılı içinde düzenlenmişti.

Projenin ikinci aşamasında ise katılımcı ülkelerdeki denizcilik yetkililerine doğru teknikler ve hidrografik ekipmanların kullanımı konusunda Meksika Deniz Kuvvetleri Bakanlığı (Secretaria de Marina / SEMAR) tarafından verilecek teknik eğitimlerde kullanılmak üzere TİKA tarafından teknik donanım desteği verildi. Temin edilen cihazlar ile üye ülkelerin kendi bölgelerindeki verileri düzenli bir şekilde toplamaları sonucu sağlıklı ve güvenilir bir deniz haritası çıkarılabilmesine imkân tanınacak.

Proje kapsamında temin edilen cihazlar Meksika Uluslararası Kalkınma Ajansı İcra Direktörü Gina Casar Perez, T.C. Meksiko Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp, AMEXCID Mezoamerika ve Karayipler İşbirliği Genel Direktörü Bruno Figueroa, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal ve projede görevli çalışanların katıldığı bir törenle Meksika Deniz Kuvvetleri Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

AMEXCID İcra Direktörü Gina Casar, törende yaptığı konuşmada Orta Amerika ve Karayipler bölgesinin kendileri için yüksek öncelik taşıdığını ve bölgeye yönelik TİKA gibi uluslararası yeni aktörlerle ilişkiler kurmak sureti ile projeler yapmak istediklerini belirtti. AMEXCID İcra Direktörü Casar, Türkiye Cumhuriyeti’nin TİKA aracılığı ile yapmış olduğu donanım desteğinden dolayı teşekkürlerini iletti.  

T.C. Meksiko Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp ise Türkiye ile Meksika’nın güçlü bir ilişkiye sahip olduklarını ve bu ilişkinin stratejik ortaklığa dönüştüğünü ifade etti. Stratejik ortakların sadece sözde değil fiiliyatta da ortak hareket etmesi gerektiğinin belirten, T.C. Meksiko Büyükelçisi Demiralp, TİKA ve AMEXCID’in bölgede ortak çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı. Ortak atılan ilk adımın hep en zor ve önemli adım olduğunu sonrasında ilişkilerin daha da hızlı ilerleyeceğini ifade eden T.C. Meksiko Büyükelçisi Demiralp, bölgeye yönelik ortak projelerin hız kazanması dileği ile sözlerini tamamladı. TİKA, kalkınma ve bölgesel işbirliğini arttırmaya dönük projelerle bölgeye destek vermek üzere faaliyetlerine devam edecek. 

Sonraki Haber

Afganistan’da Nitelikli İş Gücüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Belh Vilayeti Mezar-i Şerif İli Türkmenler İslami Birleşik Şurası tarafından düzenlenen Türkçe ve Meslek Edindirme Kurslarını tamamlayan öğrencilere sertifikaları verildi. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....