Haberler

14 Ekim 2016

Afganistan’da Nitelikli İş Gücüne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Belh Vilayeti Mezar-i Şerif İli Türkmenler İslami Birleşik Şurası tarafından düzenlenen Türkçe ve Meslek Edindirme Kurslarını tamamlayan öğrencilere sertifikaları verildi.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Afganistan genelinde özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından düzenlenen Türkçe ve Meslek Edindirme Kurslarını tamamlayan öğrenciler sertifikalarına kavuştu.

Öğrencilerin hazırlayıp sunduğu etkinliklerle renklenen törene Belh Vilayeti Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatör Yardımcısı Kenan Yıldırım, Belh Vilayeti Türkmenler İslami Şurasının Başkanı Azizullah Sadık, öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra veliler ve davetliler de katıldı. Törende 15 Temmuz Şehitleri yâd edilerek Kuran-ı Kerim okundu ve her iki ülkenin milli marşları öğrenciler tarafından söylendi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatör Yardımcısı Kenan Yıldırım, kurs ve meslek edindirme faaliyetlerin Cevizcan, Sarıpul, Belh Vilayetlerinde devam ettiğini, kursların kuzey vilayetlerinin tamamında açılması için çalıştıklarını söyledi.

Altı ay süren eğitim sonunda yak 100 öğrenciye Beyaz Eşya Tamiri, Türkçe,  Bilgisayar ve Dikiş-Nakış kurslarını başarıyla bitirenlere sertifika takdim edildi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Benin Spor Bakanlığı’na Spor Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) okul futbol takımlarının kullanması kapsamında Benin Spor Bakanlığı’na spor malzemesi desteğinde bulundu. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Benin’de tarım, sağlık...