Haberler

14 Temmuz 2016

TİKA’dan Kamerun’da Okullarda Kolera ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kamerun Chantal BİYA Vakfı işbirliğinde, Kamerun’un 4 eyaletinde bulunan 29 okulda, Kamerun’da yaygın olarak görülen kolera hastalığı ile mücadele adına “Okullarda Koleraya Hayır Kampanyası” düzenlendi.

1994 yılında Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın eşi Chantal Biya tarafından kurulan; Kamerun genelinde yoksulluğun azaltılması ile AIDS, sıtma vb. bulaşıcı hastalıklarla mücadele alanlarında faaliyet gösteren Chantal BİYA Vakfına bağlı sağlık personeli tarafından desteklenen ve Mayıs ayı süresince devam eden kampanya kapsamında ziyaret edilen okullarda öğrencilere hijyen eğitimi verilirken, ayrıca öğrencilere temizlik malzemesi dağıtıldı.

Kamerun’un Merkez, Batı, Kuzey-Batı ve Kuzey Uç eyaletlerinde bulunan ilköğretim seviyesindeki 29 okulda gerçekleştirilen etkinlikte toplam 25.000 öğrencinin hijyen bilincinin arttırılarak kolera başta olmak üzere bulaşıcı hastalıklardan korunmaları hedeflendi.

1991, 1996, 1998, 2004, 2010 ve 2011 yıllarında Kamerun genelinde kolera salgınları yaşanmış olup; Kamerun Sağlık Bakanlığı verilerine göre son on yılda 50.000’den fazla kişi kolera hastalığına yakalanDI, 2.000’den fazla kişi hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Hastalığın önlenmesinde ağız yoluyla alınan aşılar ile beraber, hijyen bilincinin sağlanması büyük önem taşıyor.

Sonraki Haber

TİKA Desteğiyle Ukrayna’da Türkçe Makale Yarışması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine ülke çapında lise öğrencileri arasında “Tanınmamış Türkiye” konulu makale yarışması ve üniversite öğrencileri arasında Türkçe-Ukraynaca hikâye-tercüme yarışması düzenlendi....